Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Büyükada’da faytoncuların ‘işe yaramadıkları’ gerekçesiyle terk ettiği atlar apartmanlara sığındı

Büyükada’da faytoncuların terk ettiği atların apartmanlara sığındığı görüntüler sosyal medyada paylaşılıyor

İstanbul’un Adalar ilçesine bağlı Büyükada’da faytoncuların “işe yaramadıkları” gerekçesiyle terk ettiği atların adadaki apartmanlara sığındığına ilişkin görüntüler, sosyal medyada paylaşıldı.

Habertürk’ten Nagihan Alaz’ın haberine göre, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu İstanbul Koordinatörü Barış Şengün Büyükadalıların fotoğrafı Em/pati Platformu’na gönderdiklerini ve gönderenle bizzat konuştuklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Bize adadan atlarla ilgili bilgiler gönderen Adalılar var. Bunu da oradan bir arkadaşımız, ‘Terk edilen atlar başıboş dolanıyor, apartman önüne sığınıyor soğuktan korunmak için’ diyerek gönderdi. Zaten atlarla ilgili sorunlar malum. İşe yaramayan atları terk ediyorlar. Özellikle de yazın Ada’nın arka tarafında denizde yüzen cansın at bedenleri gördüğümüz oldu. Düşüyorlar deseler de kuşkucu bakıyoruz. Çünkü zorlu şartlara dayanamayıp ölenler çoğunlukta. Atlar sağlıklı koşullarda çalıştırılmıyor.”

“Faytonların atlarla değil elektrikli bir sistemle çalışmasına yönelik teklif verdik” diyen Sengün, “Hâlâ bu konuda teklifimiz geçerli ama takibinde bulunduğumuzda çok geniş zamanlı bir dönüş alıyoruz. ‘Atların çalışma şartlarıyla ilgili iyileştirmelerimiz sürüyor’ deniyor. İBB sorunu çözecek yetkiye sahip ama çözülemiyor” ifadelerini kullandı.

‘Çelimsiz atlar…’

Faytoncular Derneği Başkanı Hasan Ünal Adalılardan şikâyetler geldiğini belirterek şunları dile getird: “Gelen şikâyetlerle ilgileniyoruz fakat hayvanların terk edilmesi, çalışamıyor çelimsiz diye sokaklara salınması söz konusu değil. Bu atlar taşımacılık yapan atlar ve dinlenmeye ihtiyaçları var. Sahipleri belli bir süre dinlensinler diye bırakıyor. Onlar biraz gezinip geliyorlar. Ahırı da durağı da biliyorlar. Çalışamayacak durumdaki atlar sahipleri tarafından Bursa’daki panayıra götürülüyor. Kim sahibi olduğu, para kazandığı, emek verdiği atını kapıya atar? Söz konusu bile olamaz.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Kent-Ekoloji