Bizimle İletişime Geç

Politika

Çavuşoğlu: YPG’yi vururuz ifademiz olumsuz karşılanmadı

Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı tüm mesajlarını net olarak verdi” dedi. ABD’ye, “YPG’ye karşı angajman kuralları uygularız” mesajı verdiklerini belirten Çavuşoğlu, “YPG’ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak” sözü aldıklarını vurguladı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’de yeni yönetimin daha samimi olduğunu belirterek “Arazidekilerin yeni yönetimi zehirlememesi gerekli” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

YPG’ye verilen silahlar

YPG kendisine alan yaratmak için buralara gidiyor, IŞİD için değil. O da terör örgütü o da. YPG’nin Rakka’ya girmesinin IŞİD’ten kurtarmak değil, ilerde bağımsız devlet oluşturmak amacıyla bu operasyonlara girdiğini söyledik. Kendilerinin Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini böyle bir oluşuma izin vermeyeceklerini söylediler. IŞİD’e karşı işbirliği için bizim de şartlarımız var. İçinde YPG’lilerin olduğu bir yerde biz olmayız. YPG’ye karşı angajman kurallarını uygularız. YPG’yi vururuz ifademiz olumsuz karşılanmadı. YPG’ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak, sadace Rakka’da kullanılacak.

McGurk’un YPG ziyareti

Obama döneminden bu yana özel temsilcilik görevini yapan McGurk’ün değişmesinde fayda var.

Rakka’nın yerel güçlere bırakılacağı konusunda teminat verildi. YPG’ye karşı angajman kurallarını uygularız.

Almanya, Türkiye’ye yaklaşmak istiyorsa dost gibi yaklaşsın, patron gibi değil. İncirlik’ten çekilirse kendileri bilir.
Gülen’in iadesi

Yeni deliller titizlikle inceleniyor. Bu yönetim Gülen konusunda daha samimi. ABD, FETÖ elebaşı için geçici tutuklama talebimizi değerlendiriyor.

İlgili:  ABD, İran'a ait İHA'yı Suriye'de düşürdü

Sayın Cumhurbaşkanımız tüm mesajları net olarak verdi.

Almanya’ya ile İncirlik gerilimi

Biz, şantaj yapmıyoruz. Biz her şeye rağmen akl-ı selim bir şekilde yaklaşıyoruz. Almanya, şunu anlamalı, biz istediğimizi yaparız, ama Türkiye bizim istediklerimizi yapmak zorunda. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel benim dostum, artık Türkiye’ye istediğiniz gibi muamele edemezsiniz dedik. O yüzden Türkiye’ye yaklaşmak istiyorsanız, dost gibi yaklaşın, patron gibi değil. Almanya İncirlik’ten çekilirse kendisi bilir.

Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri

Ateşkesi ihlal edenlere karşı bir müeyyide olmalı. DEAŞ’la mücadele kadar siyasi çözüm de önemli. Ankara’da Rus ve İranlı uzmanlar çalışıyor.

Kıbrıs müzakereleri

KKTC’de izlenecek yol haritasında orak bir mutabakat var. Bu mutabakatta 6 tane ana madde var. 2’si güvenlikle ilgili, biri ise toprak meselesi. Bunlar 5’li konferansta değerlendirilecek. En son yaptığımız 5’li konferansta mutabakat sağlanmadığı için, Rum kesimi ve Yunan kesimi hazırlıklı gelmediği için sonuca varamadık. Dünkü toplantıda ise, Rum kesiminin garip önerileri yüzünden bir sonuç elde edilemedi. İki tarafın yaptığı müzakerelerin temelinde bunlar, diğer meseleler garantörlerle ilgili.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika