Bizimle İletişime Geç

Politika

CHP’li Emir: Muhalefetin söz söyleme hakkı yok ediliyor

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir Meclis İçtüzüğüne ilişkin Anayasa Komisyonu’nda konuştu

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Meclis İçtüzüğüne ilişkin Anayasa Komisyonu’nda konuştu.

MHP ve AKP’nin birlikte sunduğu İçtüzük teklifinin gerekçesiyle AKP’nin 2011 yılında sunduğu teklifin gerekçesini kıyasladı.

İki teklifin gerekçesinin birbirine benzer olduğunu belirten Emir, 2011’deki teklifte bulunan “Demokratik muhalefet hakkına saygılı”, “milletvekillerinin görüş ve önerilerle katlı sağlaması” ifadelerinin son tekliften çıkarıldığına dikkat çekti.

Murat Emir, “2011’de önemle altını çizdiğiniz ‘demokratik muhalefet hakkı’ ve ‘milletvekillerinin ve muhalefetin söz söyleme hakkı’nın sonuna kadar yok edildiği bir içtüzük teklifiyle karşı karşıyayız” ifadesini kullandı.

Emir Anayasa Komisyonu’nda söz alarak, Görüştükleri teklifin gerekçesinin, 2011 yılında AKP tarafından hazırlanan TBMM İçtüzük Değişiklik Teklifinin gerekçesiyle kıyaslanması halinde amacının net olarak anlaşılacağını söyledi.

2011’deki teklifin gerekçesinin ‘kopyala-yapıştır’ yöntemiyle sunulduğunu dile getiren Murat Emir, MHP’li milletvekili Mehmet Parsak’a da “Sayın Parsak, altını imzaladığınız şey cut-copy (kopyala-yapıştır) maalesef. Kesmişler, yapıştırmışlar” şeklinde konuştu.

Emir koşmasına, bunların “demokratik muhalefet hakkına saygılı”, Yasama faaliyetlerin kanunlaşması aşamasında toplumun temsilcileri olan milletvekillerinin görüş ve önerileriyle katkı sağlamasının önemi göz ardı edilmemiştir” ifadeleri olduğunu aktardı.

İlgili:  500 günde 1 katrilyon harcayan TRT'den 'ticari sır' yanıtı

Emir, “2011’de önemle altını çizdiğiniz ‘demokratik muhalefet hakkı’ ve ‘milletvekillerinin ve muhalefetin söz söyleme hakkı’nın sonuna kadar yok edildiği bir iç tüzük teklifiyle karşı karşıya olduğumuzu, alt komisyon çalışmalarının göstermelik yapıldığı, hiçbir teknik çalışma yapılma olanağının olmadığını kayıtlara geçirmeyi bir görev biliyorum” diye devam etti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika