Bizimle İletişime Geç

Aktüel

CHP’li Tezcan’dan ‘yurtdışındaki 1 milyon seçmenin oy kullanabilmesi’ne ilişkin YSK başvurusu

AKP’nin yayımlanan son KHK ile başkanlık referandurumda yurtdışında adres kaydı bulunmayan 1 milyon seçmenin oy kullanabilmesi için getirdiği düzenlemeye CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu

CHP, AKP’nin yurtdışında adres kaydı olmayan 1 milyon seçmenin referandumda oy kullanabilmesi için getirdiği KHK düzenlemesini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taşıdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan tarafından YSK’ye yapılan başvuruda, sözkonusu düzenlemenin “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” hükmünü düzenleyen Anayasa’nın 67. maddesi kapsamına girdiği belirtilerek, 7 Ocak 2018 tarihinden önce yapılacak bir seçim ya da referandumda uygulanamayacağı vurgulandı.

Seçim yasalarında değişiklik yapmanın OHAL’in gerekli kıldığı bir konu olmadığı, bu nedenle düzenlemenin yok hükmünde olduğu kaydedilen başvuruda, YSK’den KHK hükmünün anayasanın 121. maddesindeki OHAL’in gerekli kıldığı düzenlemenin dışında kaldığı ve seçim yasalarında yapılan değişikliklerin 1 yıl içinde gerçekleştirilecek seçimlerde uygulanamayacağının belirlenmesi istendi.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel