Bizimle İletişime Geç

Kadın

CHP’nin ilk trans delegesi: Tüm ötekileştirilenlerin hakkını savunmak istiyorum

CHP’nin ilk trans delegesi Niler Albayrak, hedefinin milletvekilliği olduğunu söyledi

’nin İstanbul Avcılar’da sürdürdüğü mahalle delege seçimlerinde bir ilke imza atıldı. , CHP’nin ilk trans delegesi oldu. Albayrak, “Biz trans kadınların 1-0 geriden devam eden hayatımızı en azından beraberliğe getirebilmek için bu yarışta olmam gerektiğini düşündüm” dedi. Milletvekilliğini de hedefleri arasına koyan Albayrak, “Tüm ötekileştirilenlerin hakkını savunmak istiyorum” diyerek amacını anlattı. İstanbul 3’üncü seçim bölgesinden aday adayı da olan Albayrak’ın da adının yer aldığı Merkez Mahallesi’ndeki 37 kişilik liste 345 partiliden 227’sinin oyunu aldı.

İlk

DHA’ya konuşan Albayrak, Pembe Hayat, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği  ile Kaos GL Derneği’nden kendisine verilen bilgiye dayanarak Türkiye ve CHP tarihinde ilk defa trans olduğunu gizlemeden açık kimlikle seçime girerek mahalle delegesi seçilen kişi olduğunu söyledi.

1965 yılında Bursa’nın İnegöl ilçesinde doğan Albayrak, bugüne dek başta İnsan Hakları Derneği (İHD) olmak üzere birçok derneğe üye olduğunu dile getirdi.

‘Her şeyi başarabileceğimizi ispat etmek istiyorum’

Transların varlığının bilinmesi ve kabullenilmesini isteyen Albayrak, şöyle konuştu:

İlgili:  Mor Çatı: Aile Bakanlığı, sığınma evlerindeki kadınların bilgilerini paylaşıyor

“Önümüzün kesilmemesini, bizlerin de aslında hayatımızda her şeyi başarabileceğimizi ispat etmek istiyorum. Yoluma daha fazla çalışarak daha fazla başarılar elde ederek devam etmek istiyorum.”

Toplumdan dışlanan, yok sayılan, ezilen transları temsil etmek için mücadeleye başladığını söyleyen Albayrak, 25’inci dönemde İstanbul 3’üncü Bölge’de CHP’den ön seçim için milletvekili aday adayı olduğunu etti.

‘Ötekileştirilmişlerin her türlü haklarını Meclis’te savunabilirim’

13 ilçenin 13’ünden de oy aldığını vurgulayan Albayrak, devamla şunları aktardı:

“Seçilemememe rağmen yarıştan çekilmemem, biz trans kadınların 1-0 geriden devam eden hayatımızı en azından beraberliğe getirebilmek için bu yarışta olmam gerektiğini düşündüm. Hedefim yeniden milletvekili aday adayı olmak. Ötekileştirilmişlerin her türlü haklarını Meclis’te çok daha iyi savunabileceğimi düşünüyorum. Bunun yanı sıra hayvan hakları, engellilerin ve birçok hakkın savunuculuğunu yapmak istiyorum”

Ötekileştirilen bir trans olarak bölgeden bu kadar oy almasının önemine dikkat çeken Niler Albayrak, “LGBT bireyleri bir renktir, gökkuşağının birleşimidir. Bizler gökkuşağını çok daha ileriye götürmeye çalışıyoruz” dedi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın