Bizimle İletişime Geç

Dünya

Çin, Japon casusu yakaladığını açıkladı

Çin Halk Cumhuriyeti’nin KDHC sınırındaki bir kentte Japon ajanı olduğu düşünülen bir kişi gözaltına alındı

Çin Dışişleri Bakanlığı, casusluk şüphesi bulunan bir vatandaşının gözaltına alındığını açıkladı. Yakalama, Çin ile Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti arasındaki sınırın yakınında gerçekleşti.

adlı şahıs, Çin-KDHC sınırına yakın Liaoning eyaletine bağlı Dalian liman kentinde Ulusal Güvenlik Bürosu polisleri tarafından yakalandı. Dalian Şehri Ulusal Güvenlik Bürosu, Higuchi hakkında detaylı araştırma yapıldığını bildirdi.

Mart ayında da 6 kişi gözaltına alınmıştı

Geçtiğimiz Mart ayında, Çin, altı Japon vatandaşını casusluk şüphesiyle gözaltına almıştı. Higuchi gibi diğer kişiler de liman şehirlerinde tutuklanmışlardı. Tutuklulardan üçü Çinli kaplıcalar üzerine jeolojik araştırmalar yaptıklarını ifade etmiş ve kısa süre sonra bırakılmıştı. Temmuz ayında dördüncü bir şahıs da bırakılırken, diğer iki şahsın halen tutukluğu olduğu biliniyor.

Japonya kendisine yönelik casusluk faaliyeti iddialarını tümüyle reddediyor.

Son yıllarda, toprak anlaşmazlıkları yüzünden Çin ile Japonya arasında özellikle Güney Çin Denizi’nde gerilim yaşanıyor. Anlaşmazlık 2012 yılında ısınmış ve o zamandan beri gerilim giderek artmış durumda.

İlgili:  Macaristan'daki referandum düşük katılım nedeniyle geçersiz

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya