Bizimle İletişime Geç

Emek

Danıştay’dan örnek karar: İş bırakma eylemi, sendikal faaliyettir

Danıştay, Eğitim Sen’in çağrısıyla iş bırakmanın sendikal faaliyet olduğunu belirtti.

, Eğitim Sen’in çağrısıyla iş bırakmanın olduğunu belirtti.

DİHABER’in aktardığına göre, Eğitim Sen’in 2014’te yaptığı 2 günlük eylemine ’den katılan 401 öğretmen hakkında yerel mahkeme tarafından verilen “Aylıktan kesme” cezasını bozan Danıştay, iş bırakmanın sendikal faaliyet olduğunu hatırlattı.

IŞİD’in ’ye dönük saldırılarının yaşandığı 2014 yılında halkı ile dayanışmak amacıyla 8-9 Ekim tarihlerinde Kamu Emekçileri Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) 2 günlük iş bırakma eylemi yaptı. İş bırakma eyleminin yanı sıra yapılan basın açıklamaları ile sendikanın tavrı ortaya konulurken, Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 401 eğitim emekçisi hakkında “1/30 oranından aylıktan kesme” cezası verildi. Eğitim Sen Mersin Şubesi tarafından İdare Mahkemesi’ne yapılan itiraz reddedilirken, Eğitim Sen Şubesi konuyu 401 üyesi adına ayrı ayrı Antalya Bölge İdare Mahkemesine taşıdı. Ancak Antalya Bölge İdare Mahkemesi’nden de gerçekleştirilen eylemin “Sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilemeyeceği” iddiası ile 401 kişiye kesilen cezanın haklı olduğu savunuldu.

AYM ve AİHM kararlarına atıf

Bölge İdare Mahkemesinin kararı üzerine konuyu Danıştay’a taşıyan Eğitim Sen Şubesi itirazına Danıştay 12. Dairesi cevap verdi. Yerel Mahkemenin kararını bozan Danıştay 12. İdaresi Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına atıfta bulunarak, yapılan iş bırakma eyleminin sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

İlgili:  Mersin'de güvenlik halatının kopması sonucu 10. kattan düşen işçi yaşamını yitirdi

Danıştay 12. Dairesi ilgili kararında şu ifadelere yer verdi: “Bakılan davada, davacının üyesi bulunduğu sendikanın ve sendikanın bağlı olduğu konfederasyonun aldığı kararlar uyarınca gerçekleşen göreve gelmeme eyleminin sendikal faaliyet kapsamında bir fiil olarak kabulü gerekeceğinden disiplin suçu teşkil etmeyen nedeniyle tesis edilen dava konusu işlemde ve bu işleme karşı açılan davada uyuşmazlığın özünü oluşturan dava konusu disiplin cezasının hukuki denetimi yapılmaksızın, sendikanın ve konfederasyonun aldığı kararın denetimi yapılarak davanın reddi yolunda verilen idare mahkemesi kararında hukuka uyarlık görülmemiştir. Açıklanan nedenlerle davacının temyiz isteminin kabulü ile mahkeme kararının bozulmasına, yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın İdare Mahkemesine gönderilmesine…”

29 Aralık grevi için emsal karar

Konuya dair konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, benzer kararların Kürt kentlerinde yaşanan sokağa çıkma süreçlerinde yaptıkları 29 Aralık grevi içinde emsal teşkil ettiğini belirtti. Türkiye genelinde binlerce eğitim emekçisinin 29 Aralık grevine katıldıkları için haklarında cezalar verildiğini belirten Muşlu, eğitim emekçilerinin KHK’lerle ihracının da bu grevler nedeniyle yapıldığını ifade etti. Muşlu, alınan kararların hukuksuz olduğunu Danıştay 12. İdare Mahkemesi tarafından ortaya konduğunu belirterek, yapılan yanlışların bir an önce düzeltilmesi gerektiğini vurguladı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek