Bizimle İletişime Geç

Aktüel

‘Darbe girişiminin İstanbul ayağının başındaki isim Tuğgeneral Aydoğdu’ydu’ iddiası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, İstanbul’daki darbeci askerlerin başındaki ismin Tuğgeneral Özkan Aydoğdu olduğunu açıkladı

Darbe Araştırma Komisyonu üyeleri İstanbul 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan askerler hakkında yürütülen soruşturmalarla ilgili bilgi almak Çağlayan’daki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nı ziyaret etti. Basına açık gerçekleşen ziyarette Başsavcısı İrfan Fidan, komisyon üyelerine darbecilerle ilgili yürütülen soruşturmalar hakkında bilgi verdi.

DHA’nın aktardığına göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, darbecilerin köprüleri işgal etmeye başladığı andan itibaren olayı takip ettiklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hakim ve savcıları olayın vahametini anlamış ve gerekli tavrı koymuştur. Biz de ilk saatler de emniyet müdürüyle yaptığımız görüşmeler sonrası olayı öğrendik. Kendilerine şifahen yakalama ve gözaltı işlemlerini uygulayacağımızı ilettik. Hatta oradaki arkadaşlarımızla helalleştik. Çünkü bize gerekirse şehit olacaklarını söylediler” dedi.

Daha sonra Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı telefonla aradığını anlatan Fidan, Bozdağ’ın kendisine meclise geçeceğini söyleyerek, “Vatanınızı savunun, devletinize milletinize sahip çıkın, soruşturmaları başlatın, gereğini yapın” dediğini aktardı. Başsavcı Fidan, Adalet Bakanı ile yapmış oldukları görüşmenin ardından Başsavcıvekili İsmail Uçar ile birlikte basın mensuplarını arayarak, bu girişimin hain bir darbe girişimi olduğunu arkasında da, Fetullahçı Terör Örgütü’nün bulunduğunu bildirdiklerini ifade etti.

Fidan İstanbul’daki darbeci askerlerin başındaki kişinin ise Mekanize 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda yapılan darbe toplantısına da başkanlık eden Tuğgeneral Özkan Aydoğdu olduğu bilgisini de verdi. Başsavcı Fidan, darbenin gerçekleşmesi durumunda Aydoğdu’nun sıkı yönetim komutan yardımcısı olacağını belirtti.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel