Bizimle İletişime Geç

Aktüel

‘Darbe gün içinde bastırılmıştı, sokağa çıkan askerler AKP’nin bilgisi dahilindeydi’

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gün darbenin bastırıldığı, gece sokağa çıkan askerlerin AKP’nin bilgisi dahilinde olduğu iddia edildi

Korkusuz yazarı Can Ataklı, 15 Temmuz darbe girişiminin gündüz saatlerinde bastırıldığını, sokağa çıkan askerlerin ise hükümetin bilgisi dahilinde çıktığını söyledi.

Habertürk TV’de Didem Arslan Yılmaz’ın sunduğu “Türkiye’nin Nabzı” programına katılan Can Ataklı, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin iddialarda bulundu.

Ataklı’nın açıklamaları şöyle:

Darbe aslında gün içinde başlamıştı

“Son derece beceriksiz bir eylem. O zaman ben şundan şüphelenme hakkını buluyorum kendimde. Bu darbe önceden bastırıldı bitti. Bu darbeyi yapanlar, darbenin emir komuta zinciri içinde olduğunu, genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanlarının da içinde olduğunu zannediyorlar. Fakat içerde bastırıldı. Sonra “biz bunu bastırdık ama, halka bunu nasıl anlatacağız” denildi. O zaman bir iki noktadan bir uç verelim…”

Sela talimatı

“Bazı iktidara yakın arkadaşlar farkında olmadan itirafta bulunuyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay’daki görüşmenin ardından Diyanet İşleri Başkanı ile görüşerek ‘Bu gece tüm teşkilat hazırlıklı olsun. Tüm camilerden eş zamanlı olarak sela ve ezan okunacak’ talimatı veriyor. Bunu AKP’li arkadaşlar da itiraf ediyor.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel