Bizimle İletişime Geç

Kadın

‘Delil yetersizliği’nden serbest bırakılan tecavüzcülere kadın hakim şerhi

Diyarbakır’da 2014 yılında 18 yaşındaki genç kadına tecavüz eden iki erkeğin beraat ettirildiği karara, kadın hakim muhalefet şerhi koydu

Diyarbakır’da, 2014 yılında sosyal medyadan tanıştıkları 18 yaşındaki genç kadına tehdit, şantaj ve zor kullanarak tecavüz ettikleri için 36’şar yıla kadar hapis istemiyle yargılanan V.B. ile M.N.E. isimli erkekler hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verilmesine, kadın hakim Ayşegül Özaltun Baba, muhalefet şerhi koydu.

DHA’nın aktardığına göre, hazırlanan iddianamede, şüphelinin tehdidi nedeniyle internet kafeye giden mağdurun bir kez daha tecavüze uğradığını belirten savcı, V.B.’nin mağdura birden fazla kez bıçak tehdidi ile şiddet uygulayıp, cinsel istismarda bulunduğunu kaydetti. Mağdurun daha sonra şüpheliler hakkında şikayetçi olduğunu belirten savcı, iki şüphelinin “cinsel istismar’ ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 14’er yıldan 36’şar yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Genç kadın iki sanıktan da şikayetçi oldu

İddianamenin kabulünün ardından, soruşturma sürecinde tutuklanan ve bir ay sonra serbest bırakılan sanıklar V.B. ve M.N.E.’nin tutuksuz yargılaması Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mağdur K.Ç. mahkemede verdiği ifadesinde, her iki sanıktan şikayetçi olduğunu belirtti.

‘Başlık parası verdim’

Sanıklardan V.B. ise duruşmadaki ifadesinde, mağdur ile evlilik kararı aldıklarını belirterek, “Ben mağdura zorla sahip olmadım, kendi rızasıyla yanıma gelirdi. Kesinlikle zorlama olmadı. Dini nikahla evlendik. Evlendiğimizi kanıtlayan fotoğrafları mahkemeye sundum. Ayrıca 20 bin lira başlık parası verdim.15- 20 gün benim evimde kaldı. Daha sonra ailesi götürdü” dedi.

İlgili:  2016'nın 11 aylık bilançosu: 236 kadın cinayeti, 71 kadına tecavüz, 368 kız çocuğuna cinsel istismar

Kararını açıklayan mahkeme, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden sanıkların “cinsel istismar” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından beraatlerine hükmetti. Sanık V.B. hakkında “cinsel istismar” iddiasıyla açılan davanın “reşit olanla cinsel ilişki” suçunu oluşturduğunu belirten mahkeme, bu suçun şikayete bağlı olduğunu ve mağdurun soruşturma aşamasında şikayetten vazgeçtiğini belirterek, düşme kararı verdi.

Kadın hakim mahalle baskısına dikkat çekti

Mahkemenin kadın hakimi Ayşegül Özaltun Baba, beraat ve düşme kararına muhalefet şerhi koydu. Muhalefet şerhinde sanıkların kendilerini kurtarmaya yönelik ifadelerine itibar edilmemesi gerektiğini belirten hakim, tecavüzcüsü ile evlenen mağdurun aile ve sosyal baskılardan dolayı ilk zamanlarda şikayetçi olmadığını kaydetti.

‘Sanıklar hakkındaki beraat kararına katılmıyorum’

Muhalefet şerhinde şöyle denildi: “Yargılama sırasında mağdurla sanığın nikahsız olarak evlendikleri anlaşılmıştır. Mağdur, mahalle baskısı ve ailesini daha fazla mağdur etmemek için evlenmeyi kabul ettiğini, bu nedenle şikayetten vazgeçtiğini, sanıklarla yaşadığı ilişkilerinin zora dayalı olduğunu defaten tekrar etmiştir. Dava sürecinde evlenmiş mağdurun, eşi olan sanık hakkında şikayetten vazgeçmesi, önceki beyanlarından sapması olağandır. Bunun aksini beklemek veya mağdurun beyanlarında çelişki olduğunu düşünmek olağan dışıdır. Sanık, düğünden sonra gerçek kastının kendisini suçtan kurtarmak olduğunu mağdura söylemiştir. Sanığın kendisini suçtan kurtarmaya yönelik çelişkili beyanları ortadadır. Yaşananları ailesine anlatmak veya videosunun olduğundan bahisle mağdurenin iradesinin kırılması mümkündür. Mağdurenin baştan beri samimi ve tutarlı beyanları dikkate alındığında sanıklar hakkında verilen düşme ve beraat kararına katılmıyorum.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın