Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Dersim’de yine yangın var, müdahaleye yine ‘izin’ yok!

Dersim’e bağlı Büyükyurt’ta bombalamalar sebebiyle yangın çıktı, yangına müdahale edilmesine izin verilmiyor

Dersim’in Nazımiye ilçesine bağlı Uzuntarla ve Dokuzkayalar’ın ardından Büyükyurt’ta da bombalamalar nedeniyle yangın çıktı. Çıkan yangına yine müdahaleye izin verilmedi, bu sebeple yangın köylere doğru yayılıyor.

Artı Gerçek’ten Bahar Kılıçgedik’in haberine göre, yaz başından beri bombalamalar sebebiyle çıkan yangınlarda kül olan onlarca hektarlık ormanlık alanın ardından bir yangın haberi daha geldi. Nazımiye ilçesine bağlı Uzuntarla ve Dokuzkayalar’da yaklaşık bir hafta önce bombalamalar sonucu çıkan yangın devam ederken, bir yangın haberi de Büyükyurt’tan geldi. Nazımiye’ye bağlı Büyükyurt kırsalının dün akşam havadan bombalandığı ve ardından yangın çıktığı öğrenildi. Yangının rüzgarın da etkisiyle köylere doğru yayıldığı ve Pülümür Kırmızı Köprü’yü de tehdit ettiği belirtildi. Çıkan yangın nedeniyle Dersim merkezinin duman altında kaldığı görülürken, müdahaleye yine izin verilmediği öğrenildi.

‘Yangına müdahale etmek isteyen gruba izin vermediler’

Pülümür Vadisi’nin her iki tarafında yangının sürdüğünü belirten HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, şunları söyledi:

“Bu bölgeler bir hafta önce bombalandı ve yangın çıktı. Yangın söndü, ancak 3 gündür Uzuntarla ve karşısındaki Nazimiye tarafında tekrar yangın başladı ve devam ediyor. Nazimiye’de Büyükyurt’ta yangın var. Dersim merkezini dumana boğdu. Bu bölgenin çoğu ceviz ağaçları ile dolu ve köye yakın. Daha önce Orman İşletmesi ile görüşmüştük. ‘Biz yangına müdahale etmek istiyoruz ancak jandarma, güvenlik gerekçesi ile izin vermiyor’ demişti. Yangına karşı bir araya gelmiş gönüllü bir grup var. Yangını ihbar ediyor, müdahale etmek istiyor. Ancak buna da güvenlik gerekçesi ile izin verilmiyor. Bugün de bir grup gidip, yangına müdahale etmek istedi ancak izin verilmedi”

İlgili:  Göksu Deltası Kuş Cenneti'nde büyük yangın

Yangına müdahaleye ‘Operasyon var’ cevabı

Yangın çıkan yerlerde ‘operasyon var’ gerekçesiyle izin verilmediğini ifade eden Önlü şunları söyledi:

“Asker ‘operasyon devam ediyor’ diyor ama bu bölgelere gittiğimizde herhangi bir çatışma yok, herhangi bir operasyon yok sadece bombalama sonrası çıkan yangını görebiliyoruz. Yangın çıkan bölgede bombalama esnasında yüksek gerilim hatları kopmuştu. Ne hikmetse onlar bağlanıyor, TEDAŞ bu bölgeye girebiliyor. Yangına müdahale etmek istediğimizde ‘çatışma var’ bahanesiyle engelleniyor. Yangın olan bölgedeki karakolun bir talebi olduğu zaman elektriği, yolu ile ilgili bir sıkıntı olduğunda çatışma olsa bile işçiler gönderiliyor, ama yangına izin verilmiyor.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji