Bizimle İletişime Geç

Emek

Dev Turizm-İş: Mc Donals’ta kanun yok sömürü var

Dev Turizm-İş Sendikası, Mc Donals’ta çalışan işçilerin yaşadığı ağır sömürüye dikkat çekerek, sorunların çözülmesini istedi

’e bağlı Devrimci Turizm İşçileri Sendikası, Mc Donals’ın çalışanlarına yönelik haksız uygulamalarını protesto etti.

ETHA’da yer alan habere göre, Kadıköy’deki Mc Donals önünde bir araya gelen , “Mc Donals’ta kanun yok sömürü var” yazılı pankart açtı.

“Mc Donals işçisi yalnız değildir” sloganının atıldığı eylemde yakın zamanda işten çıkarılan Selçuk Altay bir konuşma yaptı. 18 yıldır çalıştığı Mc Donals’tan işten atıldığını söyleyen Altay, “4 kişinin yapması gereken işi bir kişiye yaptırdılar. Ne kıdem tazminatı ne de ihbar tazminatı verdiler. Bir kişinin kararıyla işten atıldık, kimse hakkını alamadı. Yıllık iznimiz de işten atıldıktan sonra verildi” dedi.

3 yıldır Mc Donals’ta çalışan Ahmet Demir ise “Sürücü olarak çalıştım. Dinlenme molalarını bile vermiyorlar. Engelli kadrosundaki arkadaşlar çok uzun saatler çalıştılar, yıllık izinleri dahi verilmedi. Uzun saatler çalışılmasına rağmen bordrolarda 7 saat çalıştırılmış gibi gösteriliyor” diye konuştu.

Örgütlenme Sekreteri Ali Karabuduk da anayasal hakkını kullanan işçilerin işsizliğe mahkum edildiğini kaydetti. Karabuduk, ülkede ciddi bir kriz olduğunu ve krizin faturasının işçilere ödetildiğini söyledi.

İlgili:  Azot Gübre işçilerinin direnişi 145. gününde

Basın açıklamasını okuyan İstanbul Şube Başkanı Salih Karakoç da, işçilerin Mc Donals’ta güvencesiz çalıştığını, ücretlerinin gasp edildiğini, 18 yaşından küçük çoçukların kanuna aykırı bir şekilde gece çalıştırıldığını, engelli işçilerin yıllık izin haklarının gasp edildiğini, mobbing, baskı ve tehditlerin sıradanlaştığını söyledi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek