Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Ahmet Şık’ın 2011’deki tutukluluğu ‘FETÖ kumpasları’ arasında yer alıyor

Dışişleri Bakanlığı’nın 15 Temmuz’u ve Gülen Cemaati’ni dünyaya anlatmak için kurduğu “15.07.gov.tr” adlı internet sitesinde Ahmet Şık’ın 2011 yılındaki tutukluluğu “FETÖ kumpasları” arasında yer alıyor

Dışişleri Bakanlığı, 15 Temmuz’u ve Gülen Cemaati’ni dünyaya anlatmak için “15.07.gov.tr” adlı bir internet sitesi hazırladı. İnternet sitesinde darbe girişimi öncesi “FETÖ kumpasları” bölümünde “kumpaslar” arasında gazeteci Ahmet Şık’ın 2011 yılındaki tutukluluğu da yer alıyor.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı’nın “15.07.gov.tr” adlı internet sitesinde “FETÖ propagandası sebebiyle” tutuklanan Ahmet Şık’ın 2011’deki tutukluluğu, Gülen Cemaati’nin darbe girişimi öncesindeki “kumpasları” arasında yer aldı.

Sitede; “15 Temmuz 2016 Halkın Zaferi” başlığıyla darbe girişimi sırasında yaşananlar kronolojik olarak saatlere göre sıralanıyor. İngilizce hazırlanan internet sitesinde fotoğraf ve videolarla 15 Temmuz’da yaşananlar saat saat anlatılıyor.

 

Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde darbe girişimi öncesinde yaşananların sıralandığı “Before Coup Attempt” (Darbe girişiminden önce) adlı bölüm de yer alıyor. Söz konusu bölümde, FETÖ’nün darbe girişimi öncesi Türkiye’de işlediği suçlar ve yaptığı kumpaslar şöyle sıralanıyor:

“Aralık 2002’de Prof. Necip Hablemitoğlu cinayeti”, “Kasım 2005’te Şemdimli’de kitabevinin bombalanması”, “Ocak 2007’de Hrant Dink cinayeti”, “2007-2011 arasında Ergenekon, Balyoz ve askeri casusluk davaları”, “Mart 2011’de gazetecilere karşı linç kampanyası”, “Eylül 2011’de Oslo görüşmelerinin sızdırılması”, “Şubat 2012’de MİT Müsteşarı’nın tutuklanma girişimi”, “Aralık 2013’te 17/25 Aralık kumpası”, “Mart 2014’te Dışişleri Bakanlığı’ndaki resmi konuşmaların sızdırılması.”

Mart 2011’de gazetecilere karşı linç kampanyası başlığında Ahmet Şık’ın 2011’de tutuklanmasına ilişkin bir fotoğrafa yer veriliyor. Söz konusu bölümde gazetecilere düzenlenen linç kampanyaları İngilizce olarak şunlar yazıyor:

“3 Mart 2011’de FETÖ bağlantılı polisler, FETÖ’ye muhalif olmalarıyla bilinen dokuz gazetecinin gözaltına alınması emrini verdi. Listede FETÖ’nün Hrant Dink cinayetinde yer aldığını açıklayan Nedim Şener yer aldı.

Bir diğer gazeteci Gülencilerin polis teşkilatındaki faaliyetleri hakkında yayımlanmamış bir kitap taslağını hazırlayan Ahmet Şık’tı. 25 Mart 2011 tarihinde Şık’ın yayıncısına polis tarafından baskın düzenlendi ve taslağın el yazması ile bütün dijital kopyaları alındı. Gülen’in kumpaslarını araştıran Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan ve Soner Yalçın da iftira kampanyaları, tehditler ve tutuklamalara maruz kaldı”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel