Bizimle İletişime Geç

Emek

DİSK’ten ‘Adalet Yürüyüşü’ açıklaması: Hepimiz için adalet istiyoruz, ayağa kalkıyoruz!

DİSK, CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından başlatılan “Adalet Yürüyüşü”ne ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı

, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT tırları soruşturması kapsamında tutuklanması ve ardından başlatılan “ Yürüyüşü”ne ilişkin bir yayımladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Yürüyüşünü ve Türkiye’nin dört bir yanında başlayan nöbetlerini selamlıyoruz” denildi.

Adalet yürüyüşünün bütün tutuklu gazetecilere, sendikacılara, milletvekillerine ve siyasetçilere özgürlük ile sonuçlanmasının beklendiğinin belirtildiği açıklamada, “Adalet bir kişiye teslim edilemez, bir kişiye hizmet edemez; tek bir kişiye hizmet eden adalet, adalet olmaz. Adalet hepimiz için gereklidir” ifadeleri kullanıldı.

DİSK açıklamasının tamamı şöyle:

“CHP milletvekili Enis Berberoğlu’nun MİT TIR’ları haberiyle ilgili davada hapis cezasına çarptırılarak tutuklanmasının ardından, Ankara’dan İstanbul’a başlatılan Adalet Yürüyüşünü ve Türkiye’nin dört bir yanında başlayan adalet nöbetlerini selamlıyoruz.

Saraylar büyüdükçe küçülen adalet, bu ülkenin geleceğini ve tüm yurttaşları tehdit eder hale gelmiştir.

Adalet bir kişiye teslim edilemez, bir kişiye hizmet edemez; tek bir kişiye hizmet eden adalet, adalet olmaz. Adalet hepimiz için gereklidir.

İstediğimiz adalet sadece hukuk önünde eşitlik değildir, toplumsal eşitliktir. Unutulmamalıdır ki, özgürlüğün, barışın ve demokrasinin teminatı adalet, adaletin teminatı ise eşitliktir.

İlgili:  Türk Telekom'da toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor

Evet biz herkes için adalet istiyoruz!

 • Halkın oylarıyla seçilen, milyonları temsil eden, hukuksuz biçimde hapishanelerde tutulan tüm milletvekilleri, belediye başkanları, siyasetçiler için adalet istiyoruz.
 • Tutuklu milletvekillerine, yerlerine kayyum atanan Belediye Başkanlarına oy veren ve en son da 16 Nisan’da iradeleri çalınan milyonlar için adalet istiyoruz.
 • Haklarında hiçbir yargı kararı ve hatta soruşturma olmadan işlerinden edilen, başvuracak mahkemeleri bile olmayan yüzbinlerce kamu emekçisi ve için adalet istiyoruz.
 • Kapatılan TV’ler, radyolar, gazeteler, hapishanelerdeki basın emekçileri için adalet istiyoruz.
 • Yok edilen akademi, karanlığa gömülen üniversiteler, kürsülerinden uzaklaştırılan bilim insanlarımız için adalet istiyoruz.
 • Suruç’tan Ankara’ya, İstanbul’dan Kayseri’ye, Sur’dan Reyhanlı’ya terör ve savaş kıskacında yaşamını yitiren tüm yurttaşlar için adalet istiyoruz.
 • Başta siyaset ve bürokraside olmak üzere, malum cemaat yapılanmasını yıllardır besleyenlerin, destekleyenlerin, “ne istediler de vermedik” diyenlerin ayrımsız-kayıtsız şartsız hesap vermesini talep ediyor, 15 Temmuz girişiminde yitirdiğimiz yurttaşlarımız için adalet istiyoruz.
 • Kar hırsı uğruna, her yıl iş cinayetlerinde ölen 2000’e yakın işçi arkadaşımız için adalet istiyoruz.
 • İşsizlik sigortası fonu patronlara ve seçim harcamalarına kullanılırken açlıkla boğuşan 7 milyon işsiz için adalet istiyoruz.
 • Bu ülkede işçiler açlığa ve yoksulluğa mahkum edilirken, Anayasal hakları olan sendikalaşma ve hakkı gasp edilen yüz binlerce işçi için adalet istiyoruz.
 • Taşeron çalıştırma, kiralık işçilik yetmezmiş gibi, kıdem tazminatı fonuyla tamamen güvencesizliğe mahkum edilmek istenen milyonlarca işçi için adalet istiyoruz.
 • Güvencesiz çalıştırılmaya mahkum edilmek istenen, şiddetin ve eşitsizliğin hedefindeki kadınlar için adalet istiyoruz.
 • Sosyal devletin çöküşüyle ve 4+4+4 eğitim sistemiyle okuldan koparılan, çalışmaya ve evlenmeye zorlanan, ölümle ve istismarla adı anılan yurtlara mahkum edilen yoksul çocuklarımız için adalet istiyoruz.
 • Emeğiyle, doğasıyla, kentleriyle tüm ülkeyi sermaye talanına açanlara karşı sadece insanlarımız için değil, ağaçtaki yaprak, daldaki zeytin, deredeki balık için de adalet istiyoruz.
 • Biz tek adamın fermanıyla değil, eşitlikçi, özgürlükçü, laik, demokratik, sosyal bir Anayasa’nın güvencesi altında yaşamak ve çalışmak istiyoruz.
İlgili:  Grevdeki Tekno Maccaferri işçileri jandarma saldırısı ile gözaltına alındı

Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ile başlayan bu adalet yürüyüşünün bütün tutuklu gazetecilere, sendikacılara, milletvekillerine ve siyasetçilere özgürlük ile sonuçlanmasını umut ediyoruz.

Hepimiz İçin Adalet istiyor, Adalet için Hepimiz ayağa kalkıyoruz.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek