Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Diyarbakır Valiliği’nden Sur halkına bayrama kadar mühlet: Evlerinizi boşaltın!

Diyarbakır Valiliği, aylardır yıkımın devam ettiği Sur ilçesi halkına, evlerini boşaltmaları için bayram sonuna kadar süre verdi

Valiliği, aylardır yıkımın devam ettiği ilçesi halkına, evlerini boşaltmaları için bayram sonuna kadar süre verdi. halkı, “Bugüne kadar boşatmadık şimdi o istedi diye mi bırakacağız. Asla çıkmayacağız” diyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 23 Mayıs tarihinde başlayan yıkım aralıksız devam ediyor. Elektirk ve su kesintileriyle halkı pes ettireceğini düşünen Valilik, halkın geri adım atmaması üzerine 2 gün önce kestiği su ve elektriği bıraktı. “Kentsel dönüşüm” adı altında yıkımın devam ettiği yerde boş ve harabe olan tüm evler yıkıldı.

24 gün boyunca susuz kalan Sur halkına ise Valilik’ten açtığı sular karşılığında “Bayramdan 3 gün sonra herkes evini boşaltacak” denildiği aktarıldı.

Vali halka bayrama kadar süre verdi

Gazete Sujin’in aktardığına göre, dün mahalleyi gezen muhtarlar ellerine gelen tebliğ kâğıtlarını halka imzalattırmaya çalışarak “Valilik size bayramdan sonraya kadar verdi sonra çıkacaksınız” dediği öğrenildi. Bayramdan sonra tamamen boşalacak denilen iki mahalle de yurttaşlara bayram arifesinden sonra ki 3 güne kadar evlerini boşaltmak zorunda.

‘Aylardır bunun için mi direndik?’

Buna tepki gösteren kadınlar ise, bu karara gülerek yanıt verdiklerini söyledi. Kadınlar aylardır çıkmadıkları evlerinden Vali’nin isteği üzerine çıkmayacaklarını aktararak. “Biz bugüne kadar boşuna mı direndik. Elektriksiz susuz bir ay direndik. Ellerimiz su taşımaktan nasır tuttu, sırtlarımız şişti. Şimdi de bize gelmiş yine ya çıkacaksınız ya çıkacaksınız deniliyor. Biz çıkmayacağız bunu da herkes bilsin. Temel atılacaksa da bizim üzerimize atılsın” dedi.

İlgili:  Tahir Elçi Diyarbakır'da anıldı

Ne temizlik ne de güvenlik var!

Susuzluk dışında mahalleyi boşaltmak için Sur Belediyesi’nin de denemediği yol kalmadı. İki mahalleyi adeta haritadan silmiş gözüyle bakan belediye, mahallelerde ne bir temizlik ne de güvenlik çalışması yürütüyor. Halkın kendi çöplerini topladığı ve rögar kapaklarının aylardır açık olduğu Sur’da halk her türlü hayati tehlikeye karşı direnmeye devam ediyor.

‘Herkes çıkacak’

Tüm bu olanlara karşı Valiliğin yıkım kararı alınan iki mahalle için yaptığı açıklama ise şöyle: “Evlerini bırakan mahalle halkına ilk 6 ay kira yardımı ve 500 TL de nakliye yardımı yapılacaktır. Yurttaşların en az bayrama kadar mahalleyi boşaltmaları gerekiyor. Herkes bayrama kadar çıkacak.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji