Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

Dünyanın pek çok yerinde 2016’da vizyona giren lezbiyen aşkı konu alan film, Türkiye’de hala vizyona giremedi

Lezbiyen aşkı ve erkek egemen sistemde kadın dayanışmasını konu alan “Hizmetçi” filmi dünyanın pek çok ülkesinde 2016’da vizyona girmesine rağmen Türkiye’de hala vizyona girmedi

Dünyanın pek çok yerinde 2016 yılında vizyona giren Güney Kore yapımı “Hizmetçi” fimi, Türkiye’de gösterime bir türlü girmiyor. Sarah Waters’ın “The Fingersmith” adlı romanından uyarlanan ve Cannes Film Festivali’nde yarışan, Park Chan-wook imzalı film lezbiyen aşkı ve erkek egemen dünyada kadın dayanışmasını anlatıyor.

Nisan’da gösterime girecekti

Kaos GL’den Aslı Alpar’ın haberine göre, film bu yılın Nisan ayında Başka Sinema kapsamında gösterime girecekti ancak gösterim için duyurulan tarihten kısa bir süre önce, Başka Sinema, sosyal medya hesaplarından filmin “ithalatçı ile ilgili problemlerden dolayı” gösterime giremeyeceğini duyurmuştu.

Lezbiyen aşkı konu edinen filmin, gösterime kısa bir süre kala iptal edilmesinin nedenine ilişkin Başka Sinema, kendilerinin de bilgisi olmadığını, ithalatçı firmanın kendilerine “eksik belgeler olduğu için eser işletmenin vizyon tarihine yetiştirilemeyeceği” şeklinde bilgi verdiğini söyledi.

‘Vizyonun ertelenmesi içeriğinden bağımsı’

Bunun üzerine ithalatçı firma Kurmaca Film, 13 Nisan tarihinde tarafımıza “The Handmaiden” filminin vizyonunun iptal edilmediğini, sadece ertelendiğini, erteleme kararının filmin içeriğinden bağımsız olduğunu ve yakında yeni vizyon tarihini açıklamayı umduklarını ifade etmişlerdi. Hatta Nisan ayı içerisinde filmin vizyon tarihinin duyurulacağını da belirtmişlerdi.

İlgili:  Bilim kurgunun beş yüzü...

‘Temmuz’da gösterilecek’

Ancak film hâlâ gösterime girmedi ve ithalatçı firma tarafından bir tarih belirtilmedi. Bunun üzerine 18 Mayıs günü ithalatçı firmaya yeniden filmin akıbetini soruldu. Firma bu defa “yaz ayları içinde, muhtemelen Temmuz’da vizyona girecek” yanıtını verdi.

Sebep teknik mi, içerik mi?

Filmin gösterime girmemesinin gerekçesinin ne olduğu, içerikten mi teknik sebeplerden mi kaynaklandığı hala merak konusu.

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat