Bizimle İletişime Geç

Üniversite

Eğitim Sen’den Koray Çalışkan’ın gözaltına alınmasına ilişkin açıklama

Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, Koray Çalışkan’ın gözaltına alınmasına ilişkin açıklamada bulundu

Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Koray Çalışkan’ın dün sabah saatlerinde gözaltına alınmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklama şöyle:

“10 Temmuz sabahı Medeniyet Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi mensuplarına karşı yapılan bir operasyon kapsamında şubemiz 7. Dönem yürütme kurulu üyesi Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Koray Çalışkan da gözaltına alındı.

Kamuoyunun yakından tanıdığı çok yönlü bir aydın olan Koray Çalışkan şube yürütme kurulu üyeliği yaptığı dönemde de üniversitede sendikal örgütlülük üzerine hayli emekleri olan bir üyemizdir. Bugün kendisinin içine atılmak istendiği torbanın bizim tanıklığımızdaki Koray Çalışkan’ın profili ile yakından uzaktan ilgilisi yoktur. Fakat bugün bu gelişme bize bir kez daha göstermiştir ki Türkiye’nin hukuk devletine ihtiyacı vardır.

Emniyet ve adliyenin havuz medyasıyla adeta el ele çalıştığı bugünlerde Koray Çalışkan’ın tutuklanma gerekçesinin 17-25 Aralık sürecinde attığı kimi tweetler olduğu iddia ediliyor. Ne yazık ki buna benzer nedenlerle tutuklu yargılanan pek çok yurttaşımızın olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Kanaat bildirme ve ifade özgürlüğünün fiilen askıya alındığına işaret eden bir durum bu. Fakat daha yeni yüz binleri adalet talebiyle şehirlerarası yollara ve meydanlara dökenin de bu gibi uygulamalar olduğu unutulmamalı. Üstelik doğal olarak bekleneceği üzere, hukuksuzluk da eşit bir biçimde uygulanmıyor. Havuz medyası Koray Çalışkan’ın Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’nın o dönemdeki başkanıyla görüştüğünü iddia ediyor. O zaman şu soru ister istemez akla geliyor; bu makul suç şüphesiyse eğer, sarayla iltisaklı makbul kanaat önderlerinin büyük çoğunluğunun da malum cemaat ve önderi ile bir dönem yaşadıkları asr-ı saadeti belgeleyen materyallerden dolayı gözaltına alınmış olmaları gerekmez mi?

İlgili:  Adana'da iki 'Hero' gözaltısı

Yurttaşların önemli bir kısmının adalete hiçbir güvenin olmadığının ortaya çıktığı bugünlerde Koray Çalışkan’ın emniyet ve adliye sürecinin adil olacağından kuşkuluyuz. Bu sürecin yakın takipçisi olacağız. Gözaltı gerekçesinin beğenmediğiniz fikir ve kanaatlere sahip olmasından daha fazlası olması gerekir ve bu durumu maddi temeli olan delillerle gerekçelendiremediğiniz sürece yapılan toplumsal vicdanı ve adalet duygusunu yaralar. Bunların eksikliğini ise havuz medyası eliyle yürüttüğünüz bir karakter suikastı operasyonuyla da kapatamazsınız. Koray Çalışkan’ın bir başka adaletsizlik örneği olmasına izin vermeyeceğiz.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite