Bizimle İletişime Geç

Aktüel

‘El Kaide kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne kayyum atanacak mı?’

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’a Ümraniye Belediyesi’nin bir caddeye El Kaide kurucusunun ismini vermesini sordu

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Binali Yıldırım’ın yanıtlanmasını istediği soru önergesinde El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye adının verilmesini sordu.

Tanrıkulu bu bağlamda Binali Yıldırım’a şu soruları sordu:

* Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verildiği iddiası doğru mudur?

* İddia doğru ise, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin “terör örgütü” olarak kabul ettiği El Kaide’nin kurucularından ve ideologlarından Abdullah Azam’ın adının İstanbul’un Ümraniye İlçesi Dudullu Semtinde bir caddeye verilmesinin gerekçesi nedir?

* Bahse konu caddenin daha önceki ismi nedir?

* Türkiye, El Kaide’yi “terör örgütü” olarak tanımaktan vazgeçmiş midir?

* El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adı bir caddeye nasıl ve hangi gerekçe ile verilmiştir?

* El Kaide “terör örgütü” ise Ümraniye Belediyesi yöneticileri hakkında “terör örgütüne yardım”, “terör örgütünü destekleme” gerekçesiyle soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir?

İlgili:  Cihatçılarle el ele: Ahraruş Şam, Türkiye'nin isteği üzerine Cerablus Operasyonu'na katılıyor

* El Kaide “terör örgütü” ise, örgüt kurucusunun adını bir caddeye veren Ümraniye Belediyesi’ne de kayyıum atanacak mıdır?

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel