Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Emlak Bankası’nın yeniden bankacılık yapabilmesinin yolunu açan düzenleme TBMM’de kabul edildi

Emlak Bankası’nı tasfiyeden çıkararak yeniden bankacılık yapabilmesinin yolunu açan düzenleme Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi

’nı tasfiyeden çıkararak bankacılık yapabilmesinin yolunu açan düzenleme Genel Kurulu’nda kabul edildi. Buna göre  Genel Kurul tarafından belirlenecek esas sözleşme kapsamında ilgili mevzuatın gerektirdiği izinlerin alınmasını takiben bankacılık faaliyetlerinde bulunmak üzere bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle tasfiye halinden çıkacak.

Tasfiyeden çıkan bankanın yeni esas sözleşmesi Genel Kurul tarafından kabul edilinceye kadar tasfiye kurulunun ilgili mevzuattan ve esas sözleşmeden kaynaklanan tüm yetki ve sorumlulukları ile bankanın tüm iş ve işlemlerinde yetki ve sorumluluk yönetim kuruluna geçecek. Bu düzenlemenin uygulamasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye de Hazine Müşteşarlığı’nın bağlı olduğu bakan yetkili olacak.

Mustafa Kemal’in talimatıyla kurulmuştu

Emlak Bankası, 3 Haziran 1926’da “Emlak ve Eytam Bankası” adı altında Mustafa Kemal’in talimatıyla kurulmuş, Eylül 1946’da Türkiye Emlak Kredi Bankası Anonim Ortaklığı’na dönüşmüştü.

Türkiye’deki ilk toplu konut projesi olan ’daki ünlü Saraçoğlu Mahallesi de 1944’de bu bankanın o güne kadarki en önemli uygulaması olarak biliniyor. Çok sayıda ilde önemli konuk projelerine imza atan Emlak Bankası’nın önemli projeleri arasında Merkez Bankası binası, Devlet Opera ve Balesi, Sitesi, Lojmanları da yer alıyor.

İlgili:  Başkanlık teklifi için ikinci tur başlıyor: Şimdi ne olacak?

16 yıl önce tasfiye edildi

1980’lerin sonunda, eski Genel Müdürü Engin Civan’ın adının karıştığı ve işadamı Selim Edes’in “rüşvetin belgesi mi olur” sözüyle tarihe geçen yolsuzluk iddialarıyla da anımsanan kurumun, bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi, 3 Temmuz 2001 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 4684 sayılı yasayla sona erdirilerek tasfiye edildi.

Bankanın şubeleri aynı yıl Ziraat Bankası ve Halkbank’a devredildi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel