Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Enerji Bakanlığı yetkilisi: Siber saldırı altındayız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Bakanlığın, 15 Temmuz’dan sonra başlayan ve yakın zamanda artarak düzenli hale gelen siber saldırılarla karşı karşıya kaldığını ileri sürdü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Bakanlığın, 15 Temmuz’dan sonra başlayan ve yakın zamanda artarak düzenli hale gelen siber saldırılarla karşı karşıya kaldığını öne sürdü.

BTK, Telekom, ilgili birimler ve Bakanlık Bilgi İşlem başkanlığı ile tedbirlerin alındığını söyleyen yetkili, “Saldırılar genel olarak, internet sitelerini ele geçirerek, sızmalar sağlama yönünde. Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda sızma girişimi tespit edildi ve engellendi. Sızma girişimleri, Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının da göstergesi” dedi.

Bakanlık yetkilisi, istihbarat birimlerinden yılbaşı gecesi için de benzer bir saldırının yapılabileceği istihbaratı alındığını ifade ederken, tüm birimlerle koordineli bir şekilde tüm tedbirlerin alındığını iddia etti.

Özellikle İstanbul’da 3 gündür ciddi elektrik kesintileri yaşanıyor. Bakanlık daha önce yaptığı açıklamada kesintilere “Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde yaşanan yoğun kar yağışı ve fırtınanın, Anadolu’dan gelen ve İstanbul’u besleyen iletim hatlarında meydana getirdiği arızaların” neden olduğunu duyurmuştu.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel