Bizimle İletişime Geç

Dünya

Erdoğan ile Trump arasında beklenen görüşme gerçekleşti

Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme başladı

’ın Lotte New York Palace Otel’de, Başkanı ile gerçekleştirdiği TSİ 22.15’te başladı. 50 dakika süren 23.05 itibariyle sona erdi.

Erdoğan ve Trump, gazetecilerin karşısında toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinin basına açık bölümünde yaptığı açıklamada, “İnanıyorum ki gerek Amerika-Türkiye ilişkileri gerekse bölgesel gelişmeler, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız. Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine özellikle çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Erdoğan, konuşmasına “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu vesilesiyle bulunduğumuz Amerika’da değerli dostum Donald ile bugün heyetlerarası ve ikili görüşmeyi gerçekleştireceğiz.” sözleriyle başladı.

“İnanıyorum ki gerek Amerika-Türkiye ilişkileri gerekse bölgesel gelişmeler, dünyadaki diğer konuları ele alma fırsatını bulacağız.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben de bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine özellikle çok çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Görüşmeye Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

İlgili:  Erdoğan'ın başdanışmanı: ‘Evet’ kampanyası çok zor şartlar altında yapıldı!

Görüşmede iki ülke arasında anlaşmazlıkların yaşandığı konuları ayrıntılı bir şekilde ele alacakları öngörülüyor.

‘Trump ile görüşmeye özel önem atfediyorum’

Erdoğan, ABD’ye hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı’nda gazetecilereTrump ile görüşmeye özel önem atfediyorumifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan konuya ilişkin şöyle konuşmuştu:

ABD Başkanı Trump da dahil bazı devlet ve hükümet başkanları ile görüşmeler gerçekleştireceğiz. Trump ile yapacağımız görüşmeye özel önem atfediyorum. Bölgesel anlamda kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamana tekabül ediyor. Faydalı ve verimli olacağına inanıyorum.

Ülkemiz adına gurur verici bir temel atma törenini de ihya edeceğiz. New York’un en merkezi yerlerinden birinde yeni bir Türk evi inşa ediyoruz. Yeni binamız ülkemize yaraşır bir yer olacak. Bu binamızı yaklaşık 36 ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. 32 kat yüksekliğindeki bu binamız, gerek BM binasının karşısında olmasıyla gerekse hareketli bir alanda olması sebebiyle ülkemizin şanına yakışır bir hizmet alanını oluşturacaktır.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya