Bizimle İletişime Geç

Politika

Erdoğan: Sorunun faili ABD’nin ta kendisidir

Erdoğan, ABD ile ilgili yaşanan krize ilişkin Türkiye’nin bir sorun başlatmadığını söyledi ve “Bu sorunun faili ABD’nin ta kendisidir. Üst düzey yöneticilerin özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur” ifadelerini kullandı.

, Cumhurbaşkanı Vucic ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısında konuştu.

Erdoğan, konuşmasında, ile yaşanan vize krizine ilişkin olarak “Biz sorun başlatmadık, sorunun faili ’nin ta kendisidir” dedi. Erdoğan, Büyükelçisi John Bass’i de ’nin bir temsilcisi olarak görmediğini söylerken “Bu ajanlar Amerikan Başkonsolosluğuna nasıl sızdı?” diye sordu.

Erdoğan’ın açıklamalarında satırbaşları şu şekilde:

İşadamlarımızın Sırbistan’da yatırım yapmasının yolunu açacağız. Bu adımlar inanıyorum ki, Sırbistan’ın kalkınmasında önemli bir yer tutacak. Aramızdaki ticaret hacmi şu an itibariyle istediğimiz noktada değil. Yıl sonuna kadar 1 milyar doları aşacak ama bu da yeterli değil. En kısa zamanda bunu 3-5 milyar dolara çıkarma şansımız var. Türkiye ve Sırbistan’ın toplam nüfusu 87 milyon civarında. Altyapı, üstyapı ülkelerin olmazsa olmazıdır. Ulaşım altyapısı, köprüler, tüneller, yüksek hızlı trenler ülkeler için çok önemli.

25 havalimanımız varken, şimdi bu rakam 57 oldu. Bu havalimanlarının oluşu sebebiyle artık, gerek bakanımız gerekse benim bir ifademiz var. Biz havayolunu, halkın yolu haline getirdik. Otobüs ve uçak fiyatları neredeyse aynı fiyatlara geldi. THY şu anda en fazla destinasyona uçan havayolu şirketi olmuştur.

İlgili:  Erdoğan: Yakın arkadaşlarım içinde FETÖ'cü olanlara sesleniyorum...

Bugün burada 12 anlaşma imzaladık. Novi Pazar’da da 4 anlaşma imzalayacağız. Bu anlaşmaları yüksek düzeyli stratejik konseyle birlikte yürütmektir. Her yıl toplanmak suretiyle çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Yola çıkarken, 4 tane hedefimiz var deidk. Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet. Biz bunların dördünün üzerine Türkiye’yi inşaa ettik. Ulaşım ciddi bir başarı. Enerji ciddi bir başarı. Orman ve su işleri ciddi bir başarı. Bununla birlikte dış politikada bunun meyvelerini aldık. Birileri kıskanacaktır. Türkyie-Sırbistan yakınlaşmasını iyi görmeyenler olacaktır. Bizim onların inadına dayanışmamızı arttırmamız lazım. Onlara kalsan, aç kalsan niye aç kaldın demezler. Kendi başının çaresine bakacaksın. Sırbistan’la, Balkanlar’ın tümündeki olumsuz gelişmeleri çözmek için adımlar atıyoruz. Biz yolumuza bakacağız. Örneğin Belgrad-Sareyova yolunu süratla yapmamız lazım. Yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolu olmayan, suyu olmayan bir ülke ben medeniyim diyemez. Biz susuzluk içinde yüzüyorduk ama 2040’a kadar bu problemi çözdük.

Eğitimde, kültürde işbirliğimizi yapacağız. Bu 12 anlaşmayla birlikte, serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesini çok çok önemsiyorum. Tabi ki FETÖ ile mücadelede, değerli dostumun sürdürdüğü desteğini unutmayacağım. Bundan dolayı kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Terör örgütlerine karşı yapılacak işbirliği huzur sağlayacaktır. Bu uluslararası mutabakat büyük önem arz ediyor.

İlgili:  'IŞİD’in İstanbul’da emiri ÖSO içinde ajanı var'

ABD ile vize krizi

Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorununun faili ABD’nin ta kendisidir. Ve üst düzey yöneticilerin, Dışişleri Bakanımızla bir yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin böyle bir karar alması ve daha sonra bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür. Durum öyleyse ABD’deki üst düzeylerle konuşacak bir şeyimiz yok. Durum öyle değil de büyükelçi kendi kafasına göre aldıysa, o elçi bir dakika daha durmalıdır. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz onu orada 1 saat tutmayız. Sen nasıl Türkiye – ABD ilişkilerini bozarsın. ABD konsolosluğundaki bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının FETÖ ile bağlantısının tespit edilmesi ve tutuklanması, ardından ikinci bir kişinin daha bulunduğunun anlaşılması İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir şeyler döndüğünü gösteriyor. Bu ajanlar ABD Başkonsolosluğu’na nasıl sızdı, bunları buraya kim soktu? Hiçbir devlet bu tür ajanlara müsade etmez. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Asırlara varan bir devlet deneyimi vardır. Bu büyükelçi veda ziyaretlerinde bulunuyor. Bakanlarım ve şahsım bu elçiyi kabul etmiyoruz ve onu ABD’nin bir temsilcisi olarak görmüyoruz.

İlgili:  Norah Jones'dan yeni albüm: Day Breaks

Türk Akımı

Bu projenin inşaası devam ediyor. Bu kara tarafında bizim topraklarımızdan Avrupa’ya açılacak. Bunu sayın ’le de görüşüyoruz. En kısa zamanda Sırbistan gibi dostlarımıza bu doğalgazın süratla ulaşmasını isteriz. Sayın ’in de bu konuda olumlu düşüneceğine inanıyorum.

Novi Pazar, Sırbistan içerisindeki birliğe beraberliğe örnek bir yer. Oradaki kardeşlerimize birlik, beraberlikte rollerini hatırlatacağız. Hiçbir zaman etnik milliyetçilikten yana olmadığımızı hatırlatacağız. Buradaki kardeşlerimizle bunu paylaşacağız.

Kabineyi dün gece havaalanına getirmişti. İlk toplantıyı orada yaptık. Bu tabii aramızdaki muhabbeti gösteriyor. Biz de burada 10 bakanımızla bulunuyoruz. İnanıyorum ki bu ziyaret çok farklı bir temel atma olacak. Hayırlı olsun diyorum.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika