Bizimle İletişime Geç

Kadın

‘Erkeklerle konuşuyor’ diye kızını vuran babaya ‘haksız tahrik indirimi’ istendi

Diyarbakır’da 19 yaşındaki kızını “erkeklerle telefonla konuştuğu” gerekçesiyle kalaşnikofla vuran Mehmet Hanifi Çelikten hakkında “haksız tahrik” gerekçesiyle ceza indirimi istendi

Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesine bağlı Ormançayı Köyü’nde 19 yaşındaki kızı Rabiye Çelikten’i “erkeklerle telefonla konuştuğu” gerekçesiyle kalaşnikof tüfekle vurup ağır yaralayan Mehmet Hanifi Çelikten hakkında, 28 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede şüpheli Mehmet Hanifi Çelikten hakkında “haksız tahrik altında kızını kasten öldürmeye teşebbüs” ve “vahim nitelikte silah bulundurma” suçlarından 21 yıldan 28 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Şüphelinin olay günü öğlen saatlerinde kızına “Sen telefonla kiminle konuşuyorsun, başka erkeklerle mi konuşuyorsun?” diye kızdığını belirten savcı, mağdur Rabiye Çeliken’in ise babasını “Sana ne, istediğimle konuşurum, sen bana karışamazsın” diyerek terslediğini kaydetti. Şüphelinin işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp, algılamadığının tespiti için Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildiğini belirten savcı, alınan rapora göre Mehmet Hanifi Çelikten’in cezai ehliyetinin tam olduğunu kaydetti. Şüphelinin mağdur kızını ‘haksız tahrik altında öldürmeye teşebbüs ettiğini’ belirten savcı, Çelikten’in ‘vahim nitelikli silah bulundurma’ suçundan da cezalandırılmasını istedi.

‘Ben devletine bağlı biriyim’

Davanın ilk celsesinde ifadesi alınan Çelikten, “Çok defa ölümden döndüm. Kızım kaza ile vuruldu. Silahı korkutmak için elime aldım. Seri atışta olduğunu bilmiyordum. Kız yanlışlıkla vuruldu. Ben devletime bağlıyım. Derin devlet tarafından bana tuzak kuruldu. Daha önce de bana tuzaklar kurulmuştu. Pencereden sıktığımda evimin etrafını çevirenleri gördüm. Kendimi korumak için ateş ettim ama yanlışlıkla kızım vuruldu. Evin dört tarafını sarmışlardı. Beni öldüreceklerdi. Silahı korkutmak için elime aldım. Vuracaklar diye düşünerek tetiğe bastım. Beni öldürecekler. Üzerimde iftira vardır. Bıraksanız da, içeride tutsanız da beni bir şekilde öldürecekler. Kızıma silahı korkması için doğrulttum” dedi.

İlgili:  Metro Turizm'de hamile bir kadın muavinin tekmeli saldırısına uğradı!

Sanığın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespiti için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmesine karar verdi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın