Bizimle İletişime Geç

Kadın

Erzurum’da bir kadın, kendisine tecavüz eden erkekle evlendirilmek isteniyor

Erzurum’da B.K adındaki 12. sınıf öğrencisi kadın, S.Y.’nin tecavüzüne uğradı. Yaşadıklarına dayanamayıp durumu ailesine anlatan B.K. kendisine tecavüz eden erkekle evlendirilmek isteniyor

Erzurum’da lise öğrencisi kadın B.K. 12’nci sınıfa başladıktan sonra S.Y.’nin tecavüzüne uğradı. Ardından S.Y’nin tehditleri sürdü. Yaşadıklarına dayanamayan B.K. durumu ailesine anlattı. Şikayet üzerine soruşturma kapsamında Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’nda muayene edilen B.K.’ya verilen ilk raporda, “zorla ve tehdit ile istismara uğradığı” belirtildi.

Nişan yapıldığı için şikayetini geri çekti

Raporlar ve tecavüze uğrayan kadının şikayeti sonrası S.Y., geçen 11 Ağustos günü İstanbul’da yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. S.Y.’nin tutuklanmasından 17 gün sonra savcılığa başvuran B.K., nişan yaptıklarını söyleyerek şikayetini geri aldı. Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcılık, B.K.’yı yeniden Atatürk Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı’na gönderdi. Geçen 2 Eylül tarihinde hazırlanarak savcılığa gönderilen ek raporda, “B.K.’nın zorla ve tehdit ile istismara maruz kaldığının anlaşıldığı, olgu ve ailesi üzerinde yaşandığı iddia edilen olay sonrasında sosyal baskı oluştuğu, olgunun istismarcı ile evlenme konusunda baskı hissettiğinin anlaşıldığı” yönünde görüş bildirildi.

Gelen raporlar dikkate alınarak S.Y. hakkında “zincirleme şekilde çocuğun nitelikli cinsel istismarı, hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde 24 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da dosyaya müdahil oldu. Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmada sanık S.Y. suçlamaları kabul etmedi.

İLK TECAVÜZ OKULUN ERKEKLER TUVALETİNDE

Sosyal uzman eşliğinde ifade veren B.K. ise lise son sınıftayken S.Y.’nin herkes dersteyken kendisini okulun üçüncü katındaki erkekler tuvaletine götürdüğünü ve kendisine tecavüz ettiğini belirtti. Bağırdığını ancak tecavüze engel olamadığını kaydeden B.K. ifadesinde şunları söyledi:

“Ertesi gün okula gittiğimde sanık o kadar rahattı ki ’bundan sonra bana mecbursun, muhtaçsın’ gibi bir tavır aldı. Daha sonra yine benimle olmak istedi. Ben kabul etmeyince ’Ailene mi anlatmamı istiyorsun? Seni muayeneye götürürler’ deyince korktum ve bu olayı hiç kimseye anlatamadım. Defalarca benimle ilişkiye girdi.”

Devreye “Melle Sılho” girdi

Yaşadıklarını önce arkadaşı G.’ye anlattığını, G.’nin kendisine “Ayrılabilirsin, mecbur değilsin, üniversiteyi kazanırsın yeni bir hayat kurarsın” dediğini belirten B.K. sözlerini şöyle sürdürdü:

“Daha sonra bir gün sanık annemi arayıp küfür edince her şey ortaya çıktı. Ailem ’Melle Sılho’ ismiyle tanınan Selahattin isimli bir hocayı çağırdı. Hoca, aileler anlaşırsa bizim evlenebileceğimizi söyledi. Hoca sonra S.’nin evine gitmiş, o da evdeymiş. Hocanın aileme anlattığına göre S. hocaya sövmüş, hatta tokat atmış. Böyle olunca ertesi gün savcılığa gittik ve şikayetçi olduk. Sanığın babası benden rapor istedi. ’Benim oğlumun yaptığını ispatla, rapor getir yoksa sana yüzük takmam, sana namus demem’ dedi. Daha sonra evlerine polisler gidince işin ciddiyetini anlamışlar. Bu şikayetimizden sonra yüzük taktılar. Bundan dolayı ikinci ifademi değiştirdim. Şimdi onunla kesinlikle evlenmem, kendimi öldürürüm.”

B.K’nin annesi A.K. ise nişan yaptıkları için sanıktan şikayetçi olmadığını söyledi.

Mahkeme heyeti, eksiklerin giderilmesi için S.Y.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Kadın