Bizimle İletişime Geç

Kadın

Erzurum’da kendisine şiddet uygulayan kocasını yaralayan kadına uygulanan ‘tahrik indirimi’ bozuldu!

Erzurum’da boşanma aşamasında olduğu ve 5 yıldır kendisini şiddete maruz bırakan Ersin K.’yı öz savunma hakkını kullanarak yaralayan Keziban A.’ya verilen “tahrik indirimi” bozuldu.

Erzurum’da boşanma aşamasında olduğu ve 5 yıldır kendisini şiddete maruz bırakan Ersin K.’yı öz savunma hakkını kullanarak yaralayan Keziban A.’ya, Ağır Ceza Mahkemesi’nce tahrik unsurları gözetilerek 4 yıl 8 aylık ceza verildi. Kararın görüşüldüğü İstinaf 1’inci Ceza Dairesi ise, haksız tahrik indirimini “fazla” buldu. Mahkemenin onamasının ardından Keziban A., tekrar cezaevine girdi.

Gazete Sujin’in haberine göre, Erzurum’un Yakutiye ilçesinde 23 Eylül 2014 tarihinde Keziban A., 5 yıldır kendisini şiddete maruz bırakan ve boşanma davası süren eşi Ersin K.’yi öz savunma hakkını kullanarak yaraladı. Bankaya olan borcu ödemesi gerektiğini söylemek için yanına gittiği Ersin K.’yi, “’Bankadan aradılar, çek ödenmemiş, bu çeki sen ödeyeceksin. Çocuklar her ağladığında seni vurasım geliyor” dedikten sonra ateş ederek yaralayan Keziban A, polisi arayarak haber verdi. Olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırılan Ersin ameliyata alındı.

Keziban A. ise aynı gün çıkarıldığı 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklandı. Hastanede ifadesine başvurulan Ersin K., 5 yıldan beri başka bir ilişkisi olduğunu, bundan ötürü Keziban A’ı sistematik şiddete maruz bıraktığını ve çocuklarla ilgilenmediğini itiraf etti.

İlgili:  Ülkesinde teni görünen kadının kırbaçlandığı Suudi Prensi'nin Türkiye tatili

Tahliyenin ardından boşandı

Bir ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye olan Keziban A., Ersin K. ile olaydan 1,5 ay sonra 6 Kasım 2014’te Erzurum 1’inci Aile Mahkemesinde anlaşmalı olarak boşandı. Adli Tıp Kurumu Erzurum Grup Başkanlığı Adli Tıp Şube Müdürlüğü tarafından 27 Nisan 2016 günü verilen raporda, erkekte duyu ve organlarında işlev kaybı ya da işlev azalması olmadığı belirtildi.

Mahkemeden haksız tahrik indirimi

Gelen rapor sonrası Keziban A. hakkında 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. 13 Ekim 2016 günü görülen karar duruşmasında Keziban A., ‘kasten eşe karşı öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak mahkeme heyeti eylemin teşebbüs aşamasında kaldığını dikkate alarak cezayı 14 yıla indirdi.

Keziban A’nın eşini haksız fiile tepki olarak yaraladığını kabul eden mahkeme heyeti, cezayı 5 yıl 7 ay 6 güne düşürdü. Keziban A’nın geleceğine cezanın etkisi, lehine takdiri indirim sebebi kabul eden mahkeme, Keziban’ı 4 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum etti.

Ersin’in maruz bıraktıkları tahrik sayıldı

Keziban A’ya “ruhsatsız tabanca taşımak” suçundan verilen 10 ay hapis ile 750 TL’lik adli para cezasında ise hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme, Ersin’in başka bir ilişkide olması, çocuklarla ilgilenmemesi ve ekonomik şiddete maruz bırakması da tahrik unsuru olarak kabul etti.

İlgili:  Yeniden birlikte olma isteğini reddeden kadın eski sevgilisi tarafından öldürüldü

Kararda, şöyle denildi:

“Çocuklarının sorumluluğunu üstlenmek zorunda kalan sanığın buna ek olarak mağdur ile ortak iş yaptığı dönemde çeşitli borçlarla yüz yüze kalmış olması ve olay günü de bu konuyu görüştüğü sırada sanığın kendisini terslediğine ilişkin savunmasının aksini gösteren başka delilin olmaması karşısında suçun haksız tahrik altında işlendiği kabul edilmiş ve sanık lehine haksız tahrik indirimi yapılmıştır.”

İstinaf Mahkemesi indirimi fazla buldu!

Mahkemenin kararı İstinaf 1. Ceza Dairesi’nde görüşüldü. 1. Ceza Dairesi geçen 27 Ocak günü verdiği kararda, Keziban A’nın maruz bırakıldıklarına dair olan tahrik indirimini “fazla” buldu. Ancak başvuru olmadığından yeniden görülme sebebi yapılmayacağı belirtti.

Kararın onanmasının ardından Keziban A. geçen 16 Mart’ta yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Buna göre Keziban A. 4 yıl 8 ay hapis yatacak.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın