Bizimle İletişime Geç

Bilim

Eskişehir, Kanlıtaş Höyüğü kazılarında 7 bin 500 yıllık mezar bulundu

Eskişehir’in İnönü ilçesi yakınlarındaki Kanlıtaş Höyüğü’nde bulunan yerleşim alanlarından birinde 15 yaşındaki bir insana ait olduğu düşünülen 7 bin 500 yıllık mezar bulundu

Eskişehir’in İnönü ilçesi yakınlarındaki Kanlıtaş Höyüğü’nde bulunan yerleşim alanlarından birinde 15 yaşındaki bir insana ait olduğu düşünülen 7 bin 500 yıllık mezar bulundu.

Kazı Grubu Başkanı Türkcan, yaptığı açıklamada, bu yılki kazılarda gün yüzüne çıkarılan mezarın Anadolu’daki çok erken mezar tiplerinin birebir örneği olduğunu ifade etti. Mezarın içerisindeki insan iskeletinin cenin pozisyonunda bulunduğunu aktaran Türkcan, şu değerlendirmede bulundu:

‘Kaza sonucu mu öldü, yoksa öldürüldü mü? net değil’

“Bacakları karnına doğru çekilmiş, ayakları paket gibi bağlanmış, bir eli alnına konulacak şekilde yerleştirilmiş ve bir hayvanın kürek kemiği üzerine konulmuş şekilde bulduk. Kemiklerinin çoğu kırık. Çene kemiği de tamamen dağılmış. Kafası da normal olmayacak şekilde çevrilerek mezara yerleştirilmiş. Bir kaza sonucu mu hayatını kaybettiği yoksa öldürüldü mü bunu şu anda net olarak söylemek mümkün değil.”

’15 yaşında olduğunu düşünüyoruz’

“Normal bir ölüm olmadığı da çok açık. İskeletin 15 yaşındaki bir insana ait olduğunu düşünüyoruz. İç Batı Anadolu’nun en eski insan bulgusunu ortaya çıkarttık. Kanlıtaş insanlarının izini şu ana kadar net olarak bu mezarda gördük. 7 bin 500 senelik bir mezar.”

İlgili:  Anadolu Üniversitesi'nde 28 öğrenciye 1 ay uzaklaştırma cezası

İç Batı Anadolu’nun en eski yerleşkesi Kanlıtaş Höyüğü’ndeki kazılar, 2013 yılından beri Anadolu Üniversitesince (AÜ) sürdürülüyor. Kazı Grubu Başkanı ve AÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Umut Türkcan ve ekibi tarafından gerçekleştirilen, milattan önce 6 bin yılına ait höyükteki bulgular, bölgedeki yaşama ışık tutuyor.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim