Bizimle İletişime Geç

Dünya

FARC’ın çekildiği alanlarda talan: Ormansızlaştırma yüzde 44 arttı

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri-Halk Ordusu (FARC-EP) ile Kolombiya hükumeti arasındaki barış anlaşmasının ardından FARC’ın çekildiği bölgelerdeki ormanlık alanlar hızla yok ediliyor.

FARC gerillalarının çekildiği alanlara suç örgütleri ve paramiliter grupların yerleşmesiyle birlikte, 2016 yılında ormansızlaştırma yani orman örtüsünün tahrip edilerek yok edilmesi oranı, bir önceki yıla göre yüzde 44 artmış durumda.

Çoğunluğu yağmur ormanlarına dahil 178,597 hektarlık alan bu yıl içinde kelleştirildi.

Guardian’ın haberine göre, tomrukçuluk ve madencilik gibi maliyeti düşük ve kar miktarı yüksek işler için elverişli alanlardaki, ve eskiden FARC gerillalarının sınırlandırdığı ağaç kesim işlemleri, yürütülen barış görüşmeleri sonucunda gerillaların ormanlık alanlardan çekilmesinin ardından büyük bir artış gösteriyor.

Ülkenin doğusunda yer alan Meta eyaletinin Uribe kenti belediye başkanı Jaime Pacheco, “FARC yılda sadece iki hektar orman kesimine izin veriyordu. Sadece geçtiğimiz haftada ise 100 hektar ormanlık alan kesildi ve elimizden çok az şey geliyor” diyerek devrimci örgütün silahsızlanıp çekilmesinin ardından yaşanan kıyıma netlik getiriyor.

FARC, gerillalara hem hareket alanı hem de gizlilik sağlamasının yanı sıra önemli bir kaynak olan tarım ve ormancılık faaliyetlerinin, köylülerin ihtiyacından fazla yürütülmemesi adına ormanlık alanlara koruma uygularken, devlet güçleri de bu nedenlerle özellikle ormanlık alanları hedef almaktaydı.

İlgili:  Kolombiya’da FARC ve hükümet arasındaki barış anlaşması bugün imzalanacak

Buna bağlı olarak, dünyanın en geniş sekizinci orman örtüsüne sahip Kolombiya’da 1991-2013 yıllarında yaşanan orman tahribatının yüzde 58’i FARC ile devlet güçleri arasındaki çatışma alanlarında yaşanmış.

Çevre aktivisti Susana Mullohand, FARC için “Belki çevreci değillerdi ama ormanlarda yürütülen faaliyetleri düzenliyorlardı” derken, FARC’ın çekildiği alanlara yerleşen ve doğa tahribatından büyük kazançlar elde etmek için birbiriyle yarışan yasa dışı gruplar hakkında”Hükumete bu alanlarda acilen kontrolün sağlanması gerektiğini söyledik fakat hiçbir gelişme yok. Bu alanlar artık ‘vahşi batı’ gibi. Adeta bir toprak kapma yarışı var” şeklinde konuşuyor.

Kolombiya, Paris İklim Anlaşması kapsamında 2020’ye kadar ormansızlaşma seviyesini sıfırlayacağını ve 2030’da doğal orman kaybının durdurulmuş olacağını taahhüt etmişti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya