Bizimle İletişime Geç

Dünya

FARC’ın teslim ettiği silahlardan anıt yapılacak

FARC’ın BM’ye teslim ettiği silahlardan üç ülkede anıt yapılacak

Kolombiya’da 52 yıllık iç savaşın sona erdiğinin açıklanması üzerine Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) teslim ettiği silahlardan üç ülkede anıt yapılacak.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Birleşmiş Milletlerin (BM) gözetiminde FARC’ın 8 binden fazla silahını yüklediği son kamyonun da yola çıkması amacıyla Pondores’te düzenlenen törende, örgütün son silahlarını da teslim etmesiyle 52 yıldır süren savaşın sona erdiğini açıkladı.

FARC’ın yarım yüzyıldan fazla zamandır elinde tuttuğu 8 binden fazla silahla, iç savaşın sona erdiği iddia edilen Kolombiya’da, ABD’nin New York kentinde ve Küba’da üç anıt inşa edilecek.

Bu arada başkent Bogota yakınlarında bir yerde tutulan silah dolu konteynerlerin yeri güvenlik dolayısıyla açıklanmıyor.

FARC’ın legal partisinin adı da aynı olacak

Öte yandan 52 yıldır aralıksız savaşan FARC, isminden de kopmak istemiyor. Bu nedenle örgüt, siyasetteki yeni hayatında “Kolombiya Alternatif Devrimci Gücü” anlamına gelen “Fuerza Alternativa Revolucionaria de Colombia” adını kullanacağını duyurdu.

Örgütün, legalleşme sürecinin iki hafta içerisinde şekilleneceği belirtiliyor.

Yeni FARC’ın 27 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek kongresine ülke dışından da yoğun katılım beklenirken, 60’tan fazlası örgüt yöneticilerinden oluşan ve militanların oylama yoluyla seçtiği 1000’in üzerindeki delege de kongrede hazır bulunacak.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya