Bizimle İletişime Geç

Bilim

Fas’ta 300 bin yıllık homo sapiens fosili bulundu

Fas’ta 300 bin yıllık “homo sapiens” fosilleri bulundu

’ta 300 bin yıllık “” fosilleri bulundu. Bu keşifle beraber insanın evrim tarihi 100 bin yıl daha geriye alınıyor.

Arkeofili’nin aktardığına göre, Fas’taki Jebel Irhoud arkeolojik alanında bulunan yeni fosiller, türümüzün köklerini 100 bin yıl geriye çekiyor. Bulgular ayrıca 300.000 yıl önce türümüzün en eski üyelerinin menüsünde neler olduğunu gösteriyor:

Jebel Irhoud’daki hayvan fosillerini analiz eden California Üniversitesi’nden paleontolog Teresa Steele, “Bolca gazel eti, ara sıra antilop, zebra ve benzeri av hayvanları ile, mevsimsel olarak devekuşu yumurtası tüketiyorlardı” diyor.

Gıda kaynaklarının ve çevresel değişimin insan evrimini ve göçlerini nasıl etkilediğini inceleyen Steele, 2004 yılında arkeolojik alanda kazı yapmaya başlayan uluslararası araştırma ekibinin bir parçasıydı.

Jebel Irhoud, 1960’lardan beri insan fosilleri ve Orta Taş Devri eserleriyle tanınsa da, bu fosillerin jeolojik yaşı belirsizdi.

Almanya’daki Max Planck Enstitüsü Evrimsel Antropoloji Enstitüsü ve Fas Rabat’taki Ulusal Arkeoloji ve Miras Enstitüsü (INSAP) ortaklığıyla yürütülen yeni kazı projesinde, 16 yeni homo sapiens fosilleri ile birlikte taş aletler ve hayvan kemikleri bulundu. Kalıntılar arasında kafatasları, dişler ve en az 5 farklı kişiye ait uzun kemikler bulunuyor.

İlgili:  AKP'nin yeni taktiği: Sosyal medya neden yavaşlıyor?

 

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Bilim