Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Fındık üreticilerinden açıklanan fındık fiyatlarına tepki: Bahçeye girmeme kararı alındı

Açıklanan fındık fiyatları üreticilerin tepkisine yol açtı. Giresun’da birçok üretici bahçeye girmeme ve fındık toplamama kararı aldı

Fındık üreticileri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 fındık fiyatlarına tepki gösterdi. Türkiye’nin en çok fındık üreten ili olan Giresun’da onlarca üretici bahçeye girmeme ve fındık toplamama kararı aldı.

Ziraat Odası: Açıklanan rakam, üreticinin masrafını dahi karşılamıyor

Konuyla ilgili açıklama yapan Ziraat Odası Giresun İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman da açıklanan fiyatın beklenen çok altında olduğunu kaydetti. 10,5 liranın fındığın maliyetini karşılamadığını belirten Erim Yaman, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın bugün açıklamış olduğu rakam Giresun kalite fındık için bizim beklediğimiz bir rakam değil. 10,5 gibi rakamlar bizim üreticimizin masrafını karşılamıyor” dedi.

Masrafını dahi karşılamayan fiyatlara üreticinin tepkili olduğunu dile getiren Yaman, “Bugün açıklanan rakamdan sonra üreticilerimizde telefon yağmurları gelmeye başladı. Arayan üreticilerimiz bize, ‘Biz araziye girmeyeceğiz, fındık toplamayacağız’ diye sitem ettiler. Bizim arazide yaptığımız çalışmalarda fındığın zaten olmadığı, küllenmenin zarar verdiği beklenen fındığında olmadığını ve bunlarla beraber 10,5 gibi komik bir rakamında açıklanması üreticilerimiz boynunu büktü. Bu konuda biz Tarım Bakanımızdan, hükümetimizden fındık rakamlarının revize edilerek 12 veya daha yüksek rakamları açıklamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili:  Meclis, gazetecilere yasaklanıyor

Ne olmuştu?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, fındık alım fiyatlarına ilişkin, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2017 yılı ürünü Giresun kalite fındık için 10,5 lira, Levant kalite fındık için 10 lira fiyatla önümüzdeki pazartesiden itibaren tüm gücü, hızı ve takımıyla alıma başlayacak” açıklamasını yapmıştı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji