Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

Gabar, Cudi ve Dera’daki orman yangınlarında son durum

Şırnak’ın Gabar, Cudi ve Dera dağlarında F-16 savaş uçakları, çevre karakollardan atılan top atışları ve helikopterlerden açılan ateş sonucu çıkan yangınların büyük bir bölümü kendiliğinden söndü

Şırnak’ın Gabar, Cudi ve Dera dağlarında F-16 savaş uçakları, çevre karakollardan atılan top atışları ve helikopterlerden açılan ateş sonucu çıkan yangınların büyük bir bölümü kendiliğinden söndü. Dihaber’in aktardığına göre, yangından dolayı çok sayıda canlının öldüğü bölgelerde yüzlerce ağaç ise küle döndü. İl Orman İşletme Müdürlüğü’nün “Müdahale kabiliyetimiz yok” diyerek müdahalede bulunmadığı yangınlar hakkında bilgi veren yerel kaynaklar, askerlerin müdahaleyi engellediğini kaydetti.

Tarihi Finik Surları zarar gördü

Yerel kaynaklar, özelikle Kasrik beldesi ile Damlarca köyü arasında bulunan Dera Dağı’ndaki yangınların bir bölümünün helikopterlerden açılan ateş sonucu, bir bölümün ise bizzat askerler tarafından çıkarıldığını aktardı.

Dera’dan Gabar Dağı bölgesine kadar uzanan onlarca vadide çıkan yangının ise tarihi mekanların bulunduğu alana kadar etkili olduğu görüldü. “Özel güvenlik bölgesi” ilan edilen yüksek ve derin vadilerdeki tahribat hakkında ise herhangi bir bilgi edinilemedi. Tarihi Finik Surları’nın da zarar gördüğü yangından dolayı birçok piknik alanı da yandı.

Gabar da kendiliğinden söndü

Öte yandan Görmeç Jandarma Komando Taburu’ndan günlerdir yapılan top atışları sonucu Gabar Dağı bölgesinde bulunan alanlarda çıkan yangının da kendiliğinden söndüğü öğrenildi.

İlgili:  Silivri Cezaevi'nde yangın ihbarı: Asılsız çıktı

Gabar Dağı’nın Siirt tarafına düşen bölgelerinde çıkan yangın hakkında ise bilgi edinilemedi.

Cudi Dağı bölgesinde bulunan Deriyê Cibrail, Sefine, Hesena, Gire Çolya, Çağlayan (Şax), Hisar (Hebler) ve Gundikremo alanları civarında çıkan yangının büyük bir bölümünün yine kendiliğinden söndüğü bilgisine ulaşıldı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji