Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

Galeano’nun son kitabı ‘Hikaye Avcısı’, Türkçe’ye kazandırıldı

Uruguaylı yazar Eduardo Galeano’nun “Hikaye Avcısı” adlı son kitabı Türkçe’ye kazandırıldı

13 Nisan 2015 yılında hayatını kaybeden Uruguaylı yazar Eduardo ’nun “” adlı son kitabı, ’ye kazandırıldı. Süleyman Doğru’nun çevirdiği kitap, ’tan basıldı.

Kültür Servisi’nde yer alan habere göre; kitabın orijinal baskısını yayına hazırlayan Carlos E Diaz, Eduardo Galeano’nun 2012 yılından ölümüne kadar zaman zaman bu kitap üzerine çalıştığını söyledi. Galeano öte yandan “Karalamalar” adını verdiği bir kitabın çalışmalarını da yürütüyordu. Yarım kalan bu kitaptaki yirmi metin de, ölümünden sonra “Hikâye Avcısı” ile okura sunuldu.

Diaz, şunları söylemişti:

“İçlerinden çoğunun teması ölümdü. Eduardo, belki de ısrarla reddettiği Galli genlerini onurlandırmak için, her zaman mütevazı bir insan oldu ve hastalıklarından ya da çektiği acılardan, son günlerinde dahi, genellikle çok ciddi bir tonda bahsetmedi. Ama onun ölümle ilgili hayal ettiklerinin ya da düşündüklerinin ipuçları gibi görünen o dokunaklı bir avuç metni mutlaka bu çalışmaya katmak istedik ve kitaba bir dördüncü bölüm ekleme iznini kendimize verdik. Bu bölüm, onun cildin kapanışı olarak kararlaştırdığı ve eseri gerçekten kapatan şiirin ismini taşıyor: ‘İstedim, istiyorum, isterdim.’”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat