Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Gıda Mühendisleri Odası’ndan Manisa’daki asker zehirlenmelerine ilişkin açıklama

Gıda Mühendisleri Odası, Manisa’da yaşanan asker zehirlenmelerine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı

, ’da askerlerin yemekten zehirlenmesine ilişkin yazılı bir yayımladı. Açıklamada, gıda hizmet alımı ihalelerinde firmaların üst düzey hizmeti değil fiyat kırımı yapmak için yarıştığını ifade etti.

Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu, üst üste yaşanan “gıda zehirlenmeleri” kabul edilemez olduğuna dikkat çekerek, “ Hayati konulardaki hizmet alımında yaşanan rekabet, üst düzey standartlarda verilmesi gereken hizmet şartlarının olabildiğince düşük şartlarda sunulması ile gerçekleşmektedir. Hizmet alım ihalesine giren firmaların maliyetinin altındaki fiyatlara kadar ‘kırım’ yapması, okul çocuklarımızın ve gençlerimizin de ‘kırılmasına’ sebep olmaktadır” dedi.

Oda açıklamasında, toplu yemek tüketimi için yapılan ihalelerin şartnameleri hazırlanırken, hizmeti vermeye aday tüm firmalarda “Gıda Mühendisi” istihdamı şartı aranması gerektiğini belirtti. Açıklamada kamuda yeterli sayıda gıda mühendisinin istihdam edilmediğine de değinilerek, “Gıda Mühendisinin olmadığı gıda üretimi eksiktir, güvensizdir. TSK’nin kendi içindeki denetimleri, eksiksiz ve donanımlı bir şekilde yapabilmesi için kadrolu ya da muvazzaf personel istihdamına önem vermesi gerekmektedir. Kamuda yeterli sayıda Gıda Mühendisi istihdamı sağlanmalıdır. Geçen hafta Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan personel atamalarından 328 tanesini Gıda Mühendisleri oluşturmaktadır. Bu sayı etkin ve güvenilir bir gıda denetiminin olması için yeterli değildir” denildi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel