Bizimle İletişime Geç

Dünya

‘Görünmeyen’ katliam: Cihatçılar Halep’ten ayrılmadan önce 100 esiri katletti

Fetih Halep ve El Nusra’ya bağlı cihatçılar, doğu Halep’i terk etmeden önce rehin tuttukları 100’ün üzerinde Suriye askerini katletti

Cumhuriyet Muhafızları’ndan bir Suriye ordu yetkilisi, Fetih Halep ve Şam’ın Fethi Cephesi’ne bağlı cihatçıların doğu Halep’i terk ederken büyük bir katliam gerçekleştirdiğini söyledi.

Al Masdar’ın haberine göre, cihatçılar ellerindeki son mahalleler olan Sukkari ve Bustan el-Kasr’ı terk etmeden önce rehin tuttukları, çoğunun yaşı 18-25 arasında olan 100’ün üzerinde Suriye askerini katletti.

Katledilen rehineler Halep’te dört yılı aşkın süredir devam eden savaşta cihatçılar tarafından yakalanan genç askerlerden oluşuyordu. Ordu yetkilisi, cihatçıların rehineleri yanlarında götüremeyince katlettiklerini ifade etti.

Suriye hükümeti yanlısı gazeteciler tarafından fotoğrafları çekilen askerlerin kimlikleri henüz belirlenememiş durumda. Al Masdar’ın doğrulayamadığı bazı iddialara göre ise çok sayıda askerin de başı kesildi.

Suriye ordusu, cihatçıların kenti terk etmeden önce ellerindeki rehineleri bırakmasını istemişti. Cihatçılar ise ellerinde rehine bulunmadığını iddia etmişti.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Dünya