Bizimle İletişime Geç

Dünya

Hamas’tan ‘Katar krizi’ açıklaması: Krize dahil edilmek bizi üzüyor

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail el-Hayye Katar krizine ilişkin açıklamalarda bulundu

Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail el-Hayye, Gazze kentinde düzenlediği basın toplantısında, krizine işaret ederek, “, hiçbir Arap devleti için sorun teşkil etmiyor. ’ın Körfez krizine dahil edilmesi bizi üzüyor” dedi.

Sputnik ’de yer alan habere göre, Hayye, herkesle dengeli ilişkiler tesis etmeye çalıştıklarını kaydederek, “Gerçekten bu krizin bir parçası değiliz, ancak biz krizin içine çekildik. Katar’la ilişkilerimiz hala güçlü. Katar’da ikamet eden ve harekete mensup liderler ülkeden ayrılmadı” diye konuştu.

”Hamas’ın Mısır ile ilişkilerinin, iyileşme ve gelişme yönünde ilerlediğini”’ ifade eden Hayye, Hamas’ın yeni seçilen lideri Yehya el-Sinvar’ın geçen hafta Kahire’ye gerçekleştirdiği ziyaretin yakında sonuçlar vereceğini belirtti.

Sinvar’ın Mısırlı yetkililer ile görüştüğünü ve IŞİD’in yüzlerce Mısırlı asker ve polisi öldürdüğü Sina Yarımadası’ndaki sınırı güçlendirmeyi ele aldığını belirten Hayye, ”Sınırı güçlendirmek ortak çıkar. Gazze’den Mısır’a yönelik herhangi zararı önleme kararlılığı ve yeteneğine sahibiz ve buna istekliyiz” dedi.

Mısır’a yapılan son ziyaretin, 15 aydır taraflar arasında devam eden karşılıklı anlayışları tamamladığını kaydeden Hayye, “Her buluşma bir öncekinin üzerine inşa ediliyor. Son görüşmemiz bunlar arasında en iyisiydi. Mısır, son görüşmede, Refah sınır kapısının düzenli şekilde açılmasıyla Gazze Şeridi’ndeki sıkıntıların hafifletileceği ve ticari hareketin kolaylaşması için çift yönlü bir ticaret kapısının açılacağı vaadinde bulundu” dedi.

İlgili:  Katar Hava Yolları, IKBY'ye olan uçuşlarını iptal ettiğini duyurdu

Hamas heyetininin, El Fetih’ten ayrılan Muhammed Dahlan’a yakınlığıyla bilinen liderlerle bir araya geldiğini söyleyen Hayye, görüşmede, ”Dahlan akımı” liderleriyle toplumsal uzlaşı dosyasının gerçekleştirilmesi için ulusal bir fon kurulması konusunda mutabık kalındığını kaydetti.

Hayye, 2007 yılında Filistin’de yaşanan iç kargaşada hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenecek tazminat için çeşitli ülkelerden gelen nakdin, bu fonda toplanacağı bilgisini paylaştı.

Ulusal proje kapsamında ”Kurtarma” ismiyle milli bir cephe oluşturmak için tüm grup ve kesimlerle görüşmeler içinde olduklarını ifade eden Hayye, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı ‘uzlaşıyı tamamlamak istememekle’ suçladı.

Hayye ayrıca Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniyye’nin Gazze’de kalmaya devam edeceğini, diğer ülkelere de ziyaret amacıyla gideceğini vurguladı.

İsrail yönetiminin Gazze’ye yönelik yeni elektrik kesintisi kararının yeni bir gerginliğe dönüşme olasılığı hakkındaki soruya yanıt veren Hayye “Hamas savaşı başlatmaz. Bu bizim siyasi düşüncemiz. Savaş beklemiyoruz çünkü bununla ilgilenmiyoruz ayrıca işgalciler de (İsrail) bununla ilgilenmediğini söylüyor” dedi.

Hamas’ın ’la ilişkini ”istikrarlı ve iyi” şeklinde değerlendiren Hayye, ilişkilerin geliştirilmesi için çalıştıklarını ve ’ın Filistin meselesine sunduğu desteği değerli bulduklarını söyledi.

İlgili:  Çad, Katar ile diplomatik ilişkisini kestiğini duyurdu

Öte yandan Hayye, “İsrail askerleri ile yapılacak esir takası için Mısır başta olmak üzere sunulacak çabalardan memnun olacaklarını, ancak görüşmeler başlamadan önce 2011’de imzalanan esir takası anlaşmasıyla serbest bırakıldıktan sonra yeniden tutuklanan Filistinlilerin serbest bırakılmasını şart koştuklarını” ifade etti.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya