Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

Hapishanelerle dayanışma kampanyası: Askıda kitap

Aram Kitabevi, hapishanelerde bulunan tutuklu ve hükümlülerle dayanışmak amacıyla “Askıda Kitap” kampanyası başlattı.

Mahpuslar ile için Aram Kitapevi, “” kampanyası başlattı. Diyarbakır’daki kitapçılar tarafından başlatılan İstanbul’dan da destek görüyor.

Beyoğlu’nda bulunan Aram Kitapevi’ne kitap almak için gelen okurlar ya evden getirdikleri ya da aldıkları kitapları hediye ederek kampanyaya katkıda bulunuyor.

“Askıda Kitap” kampanyası ile Olağanüstü Hal () ile birlikte giderek artan hak ihlallerine dikkat çekmek ve tutuklular ile dayanışma köprüsü kurmak amaçlanıyor.

ANF’ye konuşan, kitabevi çalışanlarından Fatma Arslan, amaçlarını anlatarak, kampanyaya katılım çağrısında bulundu.

‘Olumlu geri dönüşler alıyoruz’

Hapishanelere kitap desteği vermeyi hedeflediklerini söyleyen Arslan, maddi durumu olmadığı için kitap almakta zorlanan tutukluların kitap ihtiyacını karşılamak ve yasaklara dikkat çekmek amacıyla böyle bir kampanya başlattıklarını ifade etti.

Arslan, kampanyaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“İlk olarak Aram Kitap evinden kitap almaya gelenlerden bir kitap alıp kampanyaya destek olmalarını istiyoruz. Öte yandan da insanların evinde okudukları kitapları kütüphanelerinde tutmalarındansa bize bağışlamalarını istiyoruz. Attıklarını değil, okuduklarını paylaşmak istedikleri kitapları getirmelerini istiyoruz. İlk alımlar da başladı. Çok olumlu dönüşler oluyor. Bir kargomuz da hazır şu anda, bayramdan sonrasını bekliyoruz. Gelip buradan da kitap alıp bırakabilirler ancak buradan alınsa dahi askıya da bir kitap bırakmalarını istiyoruz.”

İlgili:  69. Emmy Ödülleri sahiplerini buldu

Kişilerin kendi kitaplıklarından kitaplarla da destek sunabileceklerini söyleyen Arslan, “Bu kitapları yolladığımıza dair postaneden de bir dekont alıp gösterebiliyoruz. Bunun üzerinden cezaevleriyle mektuplaşmalarımız var. O mektuplaşmalar üzerinden kitapların gidip gitmediğini nasıl tepkiler alacağımızı takip edebileceğiz” diye ifade etti.

‘Dışarıdakiler olarak destek olmaya çalışıyoruz’

Cezaevinde kalan tutukluların kitap okumak ve havalandırma dışında başka alternatifleri olmadığını hatırlatan Arslan, “Yapabildikleri tek şey dışarıdan gönderilen kitapları okumak, oradan yeni dünyaları gezmek, yeni hayalleri görmek, yeni yaşamları deneyimlemek… Bunun için de biz dışarıdakiler onlarla bir dayanışmayı sağlamaya çalışıyoruz. Bir anlamda da gündemde olan tek tip kıyafet tartışmaları, gazete dergi kitap yasaklarını gündemleştirmeye çalışacağız” dedi.

Kampanyaya katılım çağrısı

Kampanyayı sosyal medya hesapları üzerinden de duyurduklarını söyleyen Arslan, olumlu tepkiler aldıklarını belirtti.

Arslan, “Cezaevlerindekiler kısıtlamalardan, yasaklardan dolayı tutuklular, kendilerine kitap verilmediği için okuyamıyorlar. Bu anlamda bizim onlara ulaştıracağımız kitapların anlamı ve değeri çok fazla. Dışarıdakilerin kitap yoluyla onlarla bağ kurmaları gerekir” diyerek kampanyaya katılım çağrısında bulundu.

Kampanyaya katkı sunmak isteyenler Aram Kitapevi’ni Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sk. 6/A, Beyoğlu/İstanbul adresinden ziyaret edebilir.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat