Bizimle İletişime Geç

Aktüel

HDP’li Ayhan’a Aziz Güler’in fotoğrafını paylaştığı gerekçesiyle hapis cezası!

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan’a Rojava’da yaşamını yitiren Aziz Güler’in fotoğrafını sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi

Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan hakkında sosyal medyada Rojava’da yaşamını yitiren ’in fotoğrafını paylaşarak “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay verildi.

DİHABER’in haberine göre; Rojava’da 2015 yılında yaşamını yitiren Aziz Güler’in fotoğrafını sosyal medyada paylaşıp “Aziz Güler ölümsüzdür” yazdığı ve PKK’lilerin cenazelerine katıldığı gerekçesi ile İbrahim Ayhan hakkında, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan “Örgüt propagandası yapma” davasının karar duruşması görüldü.

Ayhan’ın katılmadığı duruşmada avukatı hazır bulundu. Savcının propagandadan cezalandırılması talebi sonrası savunma yapan Ayhan’ın avukatı Sevda Çelik Özbingöl, müvekkili İbrahim Ayhan’ın bir taziye paylaşımından bahsedildiğine dikkat çekerek, “25 Eylül 2015 tarihinde yaptığı paylaşım 2 resim ve bir başsağlığı mesajıdır. O paylaşım ile ilgili hiçbir örgütsel emare bulunmamaktadır. Oysa propagandanın tanımı çok açıktır. İçişleri Bakanlığı o dönemlerde ’ye ilişkin, ’nin Türkiye’ye karşı hiçbir silahlı saldırısının olmadığına dair kararları mevcuttur. Bu nedenle mütalaayı kabul etmiyoruz. Hukuken bir tarifi yoktur. Müvekkilim muhalif siyasi kimliği nedeniyle yargılanıyor ve paylaşımları suç unsuru taşımıyor” diyerek Ayhan’ın beraatını talep etti.

İlgili:  HDP'li Osman Baydemir'e 1 yıl 5 ay hapis cezası

Verilen kısa aradan sonra mahkeme Ayhan’a “Örgüt propagandası yapmaktan” 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Aktüel