Bizimle İletişime Geç

Politika

HDP’li Ertuğrul Kürkçü: CHP ile ittifak için tek şart var

HDP’li Ertuğrul Kürkçü partisinin ilçe teşkilatı toplantılarında açıklamalarda bulundu

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, HDP ve CHP arasında olabilecek bir ittifak için gerekli şartı açıkladı. Kürkçü gerçekleştirdiği açklamasında, “Eğer bir gün bir ittifak olacaksa (CHP Genel Başkanı) Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’ya çıkarak Erdoğan rejimini kutsamalarının bir hata olduğunu itiraf etmesi gerekir.” ifadelerini kullandı.

Dihaber’in haberine göre, HDP’nin Konak ve Bayraklı ilçe örgütleri kongresinde konuşma yapan Ertuğrul Kürkçü, “İktidar halka karşı yürüttüğü ayaklanmayı sürdürmek istiyor. Gösterdiğimiz performansla kendi payımıza düşeni yapabiliriz. HDP, faşist diktatörlüğün yürüyüşünü geri çevirmeye, iktidarı kazanmaya muktedirdir” diye konuştu.

Kürkçü sivil itaatsizliğe vurgu yaptığı konuşmasında, “Sokağa çıkmak ya da eve çekilmek dışında seçeneklerimiz de var. Fikri geliştirmek, insanlarımızı aydınlatmak, bilinçlerini yükseltmek, halk arasında bütün mücadeleleri kendi mücadelemiz olarak görmek önemlidir. Her şeyin durmuş gibi göründüğü bir zamanda bütün yeraltı akıntılarını değerlendirmemiz anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

Ertuğrul Kürkçü konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Ama milletvekillerimizin dokunulmazlıklarının kaldırılıp, tutsak edilmesinde verilen ‘Evet’ oylarını unuttuğumuz anlamına gelmez. Eğer bir gün bir ittifak olacaksa Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’ya çıkarak Erdoğan rejimini kutsamalarının bir hata olduğunu itiraf etmesi gerekir. Yenikapı ile hesaplaşmadan bir ittifak olmaz. Tarihi adaletin gerçekleşmesinin, ortak mücadelesinin kapısını henüz açmadılar. Kılıçdaroğlu’nu sokağa çıkaran sadece CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması değil, Erdoğan’ın sürdürdüğü Yenikapı’ya razı olmamaktı. Biz bu nedenle merkezi siyaseti eleştirmeye devam edeceğiz.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Politika