Bizimle İletişime Geç

Kültür&Sanat

İlk Kürtçe psikoloji dergisi “Psychology Kurdî’nin 3. sayısı çıktı

İlk Kürtçe psikoloji dergisi Psychology Kurdî’nin üçüncü sayısı çıktı

Kürt tarihinde bir ilke imza atan psikologların çıkarmış olduğu ilk Kürtçe Dergisi “’nin 3. sayısı çıktı.

Bir önceki sayılarda travma, travma çeşitleri, travma sonrası stres bozukluğu ve travmanın tedavi yolları üzerinde duran bu sayısında da ağırlıklı olarak şu konulara yer vermiş bulunmakta:

Prof. Dr. Jan İlhan KIZILHAN “Nêrînek li ser Pêwistiya Zimên ji bo Tendirustiyê” adlı yazısında bilimsel bir bakış açısı ile dilin önemi, doğası ve dilin psikoloji üzerindeki etkisini aktarıyor.

Psikolog Mesut UMAR “Istismar û Ihmalkirina Zarokan” adlı yazısında çocuk istismarı, ihmali, istismar çeşitleri ve çocuk istismarının yol açtığı psikolojik sorunlar hakkında bilgiler sunuyor.

Dünyaca ünlü akademisyen ve Mary Sigourney Psikanaliz ödülüne layık görülen Prof. Dr. Vamik D. VOLKAN ile yas, toplumsal yas, patolojik yas ve yasın tedavisi üzerine bir söyleşi gerçekleştirilmiş.

Psikolog Darius WINZER “Şîn û Şîna Normal” adlı yazısında yas süreci hakkında aydınlatıcı bilgiler sunuyor.

Psikolog Siyabend ASLAN “Mirin, Windahî û Şîn di Jiyana Zarokan de” adlı yazısında ölüm, kayıp ve yas kavramları üzerinde durup çocukların bu kavramları nasıl algıladığı ve onların ölüm, kayıp ve yas sürecinde verdiği tepkileri paylaşıyor.

İlgili:  Grup Adalılar'dan 'hayır' şarkısı: Tüm avazımızla 'hayır'!

Eczacı Etman YAVUZ “Şîn û Derman” adlı yazısında yas sürecinde ilaç kullanımının gerekli olup olmadığı ile ilgili aktarımlarda bulunuyor.

Aydın RENGÎN’in çevirisi ile Prof. Dr. Cem KAPTANOĞLU ”Jêderên Erîşbarî û Tundiyê yên Takekesî” adlı yazısında psikanalitik bir yaklaşım ile şiddet, saldırganlık ve bunun siyasi boyutuna değiniyor.

Psikolog Mihemed Elî ALÛCÎ “Nexweşiya Sewesî û Zorlêtiyê – NSZ” adlı yazısında obsesisf kompulsif bozukluk, bu bozukluğun türleri ve tedavisi hakkında okuyucuları bilgilendiriyor.

Barış bildirisine imza attığı gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen Akademisyen Prof. Dr. Melek GÖREGENLİ ile sosyal psikoloji ve Kürt meselesi ile ilgili söyleşi gerçekleştirilmiş.

Psikolog Leyla NISÊBÎNÎ ve Araştırma Görevlisi Düzgün UĞUR “Piştgiriya Derûncivakî ya bi Zimanê Zikmakî” adlı yazıda toplum ve psikoloji, psikolojik görüşmede ve psikosoyal destekte anadilin önemi hakkında bilgiler sunuyor.

Psikolog Hemed Elî QOSERÎ “Fêrbûna Renc û Dijwar – FRD” adlı yazısında özgül öğrenme bozukluğu be ve bu bozukluğun tedavisi hakkında bilgiler veriyor.

Psikolog Rewşen REMAKÎ “Kêmasiya Baldariyê û Nexweşiya Hîperaktîwîteyê – KBNH” adlı yazısında Dikkat Eksikliğ ve Hiperaktivite hastalığı üzerinde duruyor.

İlgili:  Galata Fotoğrafhanesi'nin Belgesel Fotoğraf Programı başvuruları başladı

Psikolog Gulistan BARIK “Vajînîsmûs” adlı yazısında vajinismusun ne olduğu ile ilgile bilgiler sunup, bu hastalığın neden, sonuç ve tedavisi ile ilgili okuyuculara bilgiler sunuyor.

Kenan KEDKAR “Pirtûkxane” adlı öyküde obsesif bir hastanın takıntıları ile ilgili güzel bir öykü sunuyor okuyuculara.

Ayrıca ilk defa Güney Kürdistan’da Prof. Dr. Jan İlhan KIZILHAN önderliğinde Duhok Üniversitesinde açılan Psikoterapi ve Psikotravmatoloji enstitüsünün tanıtımı da dergide yer alıyor.

Ajans J&J tarafından çıkarılan dergiyi seçkin kitapçılarda ve www.ajansjj.com.tr , www.pirtukakurdi.com,

www.kurtcekitap.com.tr adreslerinden temin edebilirsiniz.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kültür&Sanat