Bizimle İletişime Geç

Kent-Ekoloji

İller Bankası’nda yıkıma tepki: Cumhuriyet değerlerine saldırıdır

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mimarlar Derneği 1927 ve akademisyenler, gece saatlerinde yıkımına başlandığını belirttikleri Ulus’taki İller Bankası önünde açıklama yaparak, yıkımı protesto etti

Ulus’taki İller Bankası önünde Mimar ’ın önemli eseri olan İller Bankası binasının yıkımına karşı ortak gerçekleşti.

Mimarlar Odası Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Muteber Osmanpaşaoğlu ortak açıklamada özetle şunları kaydetti:

Tescil kaldırılmadan hukuksuzca yıkıma başlandı

“İller Bankası 1934 yılında bir yarışma sonucu elde edilmiştir. Mimar Seyfi Arıkan’ın çok değerli bir eseridir. Kendisi Cumhuriyet’in mimarıdır. Modern ve çağdaş mimarlığın ilk yerli mimarlarındandır. Çağdaş ve modern mimarlık, mimarlık öğrencilerine bu yapı üzerinden anlatılmıştır. Cumhuriyet değerlerine yönelik bu saldırıyı ve tescilli bir yapının, tescili kaldırılmadan yasalara aykırı bir şekilde yıkılmasını kabul etmiyoruz. Yasal süreçleri işleterek ve bugüne kadarki kazanımlarımızla birlikte bu müdahaleyi reddediyoruz. Biz meşru olanı savunmaya devam edeceğiz. Bu binanın yıkımında kimlerin sorumluluğu var ise her kişi ve her kurum hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

‘Hukuk ve niteliği tanımayan toplumların yaşaması pek mümkün değil’

ODTÜ Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Aydan Balamir de, “İller Bankası çok nitelikli bir yapı olduğu için tescillenmişti. Tescilli bir yapının yıkılmasıyla hem hukuksuzluğun, nitelikten anlamazlığın ve kadir bilmezliğin bir örneğini daha gördük. Hukuk ve niteliği tanımayan toplumların yaşaması pek mümkün değil. Tarih bize bunu gösteriyor” sözleriyle yıkıma tepki gösterdi.

İlgili:  Onur Akın’ın katılacağı Ankara’daki ‘Sinop Tanıtım Günleri’ iptal edildi

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Serpil Özaloğlu ise “Mimarlık tarihini anlattığım binalar arka arkaya yıkılıyor ve eksiliyor. Anlattığım derslerin, yaptığımız gezilerin hiçbir amacı kalmayacak çünkü yok oluyorlar. Çevrenin böyle bilinçli bir şekilde sürekli yok edilmesi çok üzücü” dedi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kent-Ekoloji