Bizimle İletişime Geç

Emek

ILO’da Türkiye’yi AKP’nin sendikası Memur-Sen’in temsil etmesine tepki

Cenevre’de yapılacak 106. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda Türkiye’deki kamu emekçilerini Memur-Sen’in temsil etmesi kararına Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan sert tepki geldi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ’de yapılacak 106. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda ’deki emekçilerini Memur-Sen’in temsil etmesi kararına Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan sert geldi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, Hak-İş’le beraber Memur- Sen ’yu yapsınlar. Bir de hükümet katılsın oraya, bakalım nasıl oluyor, görelim?” diyen Atalay, “3-5 gün sonra Türkiye’ye bir yazı yollarsa, senin yolladığın delegeyi kabul etmiyorum derse ne olacak?” sorusunu yöneltti.

ILO Konferansı’nda işverenleri Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) temsil ettiğini belirten Atalay, hükümetin kararını “şaka gibi” sözleriyle değerlendirdi. Memur-Sen’in TİSK’e bağlı işyerlerinde tek üyesinin bulunmadığını belirten Atalay, “Ya arkadaş, dünya çalışma kongresi, sen işveren vekilisin… Sen Dünya Sendikalar Birliği’nin üyesi değilsin. Senin grev hakkın yok. Sen sözleşmeni bile hakem yapıyor. Sen ILO’da neyi anlatacaksın? Günde ortalama 4 can veriyor, memurun sorunu da işçinin sorunu da benim sorunum ama memurun çalışma koşulları ile işçinin sorunları aynı mı” dedi.

İlgili:  İran'dan Türkiye'deki temsilcilikleri önünde yapılan eylemlere tepki

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek