Bizimle İletişime Geç

Dünya

IMF Başkanı’ndan sanal para uyarısı: Büyük çöküşler görebiliriz

Christine Lagarde, dijital para birimleri hakkında, “Büyük çöküşler görmeye yakın olduğumuzu düşünüyorum” açıklamasında bulundu

Uluslararası Para Fonu () Başkanı Christine dünyadaki merkez bankalarını ve regülatörleri dijital para birimlerine karşı uyardı. “Büyük çöküşler görmeye yakın olduğumuzu düşünüyorum” diyen , IMF’nin bir noktada kendi dijital para birimini geliştirmesi ihtimalini de dışlamadı.

Lagarde, Washington’da IMF Yıllık Toplantıları çerçevesinde CNBC’ye verdiği mülakatta finans teknolojilerindeki gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

merkez bankaları ve regülatörlerin dijital para birimleri konusunda ciddileşmesi gerektiğini belirten IMF Başkanı, küresel finans kuruluşlarının, ödeme sistemleri ve finansal hizmetleri şimdiden ‘sarsmaya’ başlayan finansal teknolojik ürünleri yeterince gözlemlemeyerek risk aldığını söyledi.

IMF Başkanı “Büyük çöküşler görmeye yakın olduğumuzu düşünüyorum” yorumunu yaptı.

‘IMF, kendi dijital para birimini geliştirebilir’

Lagarde’a JP Morgan Chase CEO’su Jaime Dimon’ın dijital para birimi ’in dolandırıcılık olduğu yönündeki açıklamasına katılıp katılmadığı da soruldu.

Lagarde bu soruya “Bence dijital para birimleri ile ilgili konuları saadet zinciri benzetmeleri ile etiketlemekten kaçınmalıyız. O (dijital para birimi) bundan çok daha fazlası” dedi.

birimi Bitcoin, perşembe günkü işlemlerde ilk kez 5.000 dolar seviyesini aşarak tüm zamanların zirvesine yükselmişti.

İlgili:  Bitcoin'in ayak sesleri

Bazı ülkelerde Bitcoin ve diğer sanal para birimlerindeki işlemlere daha fazla regülasyon getirilme konusu sıkça gündeme geliyor.

Lagarde gelecekte bir noktada IMF’nin kendi dijital para birimini geliştirmesi ihtimalini de dışlamadı.

IMF’nin para birimi olarak da bilinen SDR’nin (Special Drawing Rigths, Özel Çekme Hakları), dijital para birimlerine benzer bir teknolojinin bünyesine katılabileceğini söyledi.

Lagarde “Bakacağımız şey bu para biriminin, özel çekme hakları, daha etkili ve daha az maliyetli olması için bu teknolojiyi nasıl kullanacağı” dedi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya