Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Irak Büyükelçisi: TSK, Başika’dan Musul operasyonunun ardından çekilecek

Irak’ın Ankara Büyükelçisi, Başika sorunu konusunda Türkiye ile anlaştıklarını belirterek TSK’nin Başika Kampı’ndan Musul operasyonu sonrasında çekileceğini açıkladı

Irak’ın Ankara Büyükelçisi, Türkiye ile Başika sorunu konusunda anlaşıldığını belirterek, “Türkiye’nin Irak topraklarında operasyon yapmasını istemiyoruz, böyle bir beklentimiz yok. Başika Kampı sorunu programda yoktu. Türk tarafından açıklama bekliyoruz. Başika’daki Türk askerlerinin Musul operasyonu sonrasında çekilmesi konusunda anlaştık. Çekilmeyle ilgili detaylar taraflar arasında görüşülecek” açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanı’ndan jet yanıt

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Irak’ın Ankara Büyükelçi’sinin açıklamalarının hemen ardından açıklama yaptı. Işık, şu ifadeleri kullandı:

“Başbakanımız ile beraber hafta sonu Irak’a bir ziyaret yaptık. Bu ziyarette Başika kampı gündeme geldi. Türkiye Irak’ın toprak bütünlüğüne ve üniter yapısına saygılıdır. Bu noktada Türkiye ile Irak arasında anlaşmazlık yoktur. Başika’da Türk askerinin varlığı bir zorunluluktur. Bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesi Irak’ın güvenliği kadar Türkiye’nin güvenliği açısından önemlidir. DEAŞ’tan bölgenin temizlenmesi için Başika’daki Türk askeri büyük çaba veriyor. Çok sayıda DEAŞ’lı terörist etkisiz hale getirildi. Başika’nın amacı bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesi ve bölgede başka terör örgütlerinin barınmaması için gerekli çalışmaların yapılması. Terör örgütlerinden bölge tamamen arındıktan sonra Irak ile Türkiye tekrar konuşacaktır. DEAŞ temizliğinden sonra bu konuyu dostane bir şekilde çözeceğiz. Irak’ın da bu konuda tereddütünün olmaması gerekiyor.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel