Bizimle İletişime Geç

Dünya

‘Irak ordusu, Kerkük’te askeri harekat başlattı’

Irak ordusunun Kerkük’te harekat başlattığı iddia edildi

Irak ordusunun ’te askeri başlattığı iddia edildi.

AFP haber ajansı, bölgedeki bir askeri kaynağa dayandırdığı haberinde Irak ordusunun Kerkük’ü güçlerinden geri almak için askeri harekat başlattığını duyurdu.

Çok sayıda Peşmerge de Kerkük’e gönderildi

Ajansa konuşan ve ismi verilmeyen Iraklı bir general, “Haziran 2014’te yaşanan olaylar esnasında Irak ordusunun kaybettiği bölgeleri geri almak için operasyon başladı” ifadesini kullandı. Öte yandan, Kerkük’e çok sayıda Peşmerge’nin gönderildiği ifade edildi.

Rudaw: Kerkük çevresinde hareketliliği

Erbil merkezli Rudaw’ın aktardığı habere göre ise dün gece Kerkük çevresinde Irak ordusunun yoğun bir hareketliliği gözlendi. Gece boyunca Iraklı güçlerin peşmerge mevzilerine sadece birkaç kilometre mesafede olduğu aktarıldı.

Irak ordusu yalanladı

Irak yönetimi, Kerkük’ün güneyine askeri operasyon başlatıldığı yönündeki iddiaları yalanladı. Irak Savunma Bakanlığı’na bağlı Ortak Operasyonlar Komutanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kerkük’ün güneyine askeri operasyon başlatıldığı yönündeki iddiaların doğru olmadığı belirtildi.

Savaş Medya Ağı’nın yazılı açıklamasında ise, “Güvenlik güçlerimiz, Kerkük’e bağlı kurtarılan bölgelerde temizleme eylemi ile araziyi kontrol etmeye çalışıyor.” ifadeleri kullanıldı.

İlgili:  Suriye, ABD'yi uyardı: Koalisyonun durumu tırmandırması tehlikeli, son verin

Açıklamada ayrıca, basın organlarına “durumu krize dönüştürebilecek haberlerden kaçınma” uyarısı yapıldı, aksi takdirde haklarında hukuki süreç başlatılacağı aktarıldı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya