Bizimle İletişime Geç

Aktüel

Iraklı muhabirden Başbakan Yıldırım’a: Irak topraklarından ne zaman çekiliyorsunuz?

Resmi temaslarda bulunmak üzere Irak’a giderek Başbakan İbadi ile görüşen Başbakan Yıldırım, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Ortak basın toplantısının soru-cevap bölümünde Iraklı bir gazeteci, Başbakan Yıldırım’a “Ne zaman Irak topraklarından çekiliyorsunuz?” sorusunu yöneltti

Başbakan Binali Yıldırım ve Irak Başbakanı İbadi, dün görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Yıldırım ve İbadi, açıklamalarda bulundu. Ortak basın toplantısının soru-cevap bölümünde adının Hasan Abbuh olduğunu söyleyen ve “Irakkiye Türkmaniye” kanalından olduğunu belirten bir Iraklı Türkmen muhabir, “Ne zaman Irak topraklarından çekiliyorsunuz?” diye sordu.

Iraklı Türkmen muhabir, Türkçe konuşarak, Yıldırım’a şu soruyu yöneltti:

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Irak’a hoşgeldiniz. Sayın Başbakan, siz biliyorsunuz ki, sizin Irak’a girmeniz, Irak devletinin izni yoktur bu girişe. Şimdi bizim bütün Irak halkı bu girişten rahatsızdır. Siz ne zaman Irak topraklarından çekiliyorsunuz?

Soruyu tam olarak anlayamayınca yan tarafa “Başika’yı mı soruyor?” diyen Binali Yıldırım, daha sonra mevkidaşı İbadi’ye dönerek “Ben mi söyleyeyim?” diyor.

Yıldırım’ın cevabı şöyle:

Şunu az önce ifade ettim. Bu konuyu sayın başbakanla etraflıca konuştuk. Başika’nın nasıl başladığını, hangi hizmetler gördüğünü anlattık. Malum bu DEAŞ’la mücadelede oradaki unsurlarımız da önemli bir vazife ifa ettiler. Ninova bölgesindeki milislerin DAEŞ’e karşı mücadele etmesi için eğitildiler. Hatta oradaki varlığımız, bizatihi DEAŞ’la da kendisi de mücadele etti. Irak’ın egemenliği ve bütünlüğü konusunda hassasiyetimizi ifade ettik, ediyoruz. Bunda hiçbir tereddüt yok. Bu bağlamda tamamen barış sağlanınca, bu konuda Irak hükümetinin hassasiyetini de biliyoruz. Burada işler yoluna girdiğinde gereken neyse o da yapılacak. Bu kadar açık ve net.

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel