Bizimle İletişime Geç

Dünya

Irak’ta teslim olan 400 IŞİD şüphelisi kadın, Türkiye’ye dönmek için çağrı yapıyor

Irak’ın Telafer kentinde düzenlenen operasyonda Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine teslim olan Türkiye vatandaşı 400 kadın, ülkeye dönmek istediğini belirtti

Irak’ın Telafer kentinde düzenlenen operasyonda Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine teslim olan IŞİD’lilerin eşleri, Türkiye vatandaşı 400 kadın, ülkeye dönmek istediğini belirtti.

Sputnik’te yer alan habere göre, bir IŞİD militanın eşi olan Samsunlu 34 yaşındaki Kübra Hacıoğlu, kampta tutulduklarını belirterek, Türkiye vatandaşı 400 kadının ülkeye dönmek istediğini dile getirdi.

Eşi IŞİD saflarında ölen ve ondan bir çocuğu olan Kübra Hacıoğlu şöyle konuştu:

‘Ya ölüm ya kaçış’

“Telafer’de IŞİD’in gücü kırılmıştı ondan direnemiyorlardı. Kurban bayramından bir gün önce çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 600 civarında kişi Telafer’den kaçtık. Aramızda yaralı erkekler de vardı. 2 hafta boyunca kaçtık. Kaçarken ya ölüm ya kaçış diye düşündük. Kaçarken dahi helikopterler bize ateş açtı. Ben Telafer’de birçok kez ölümden döndüm. Peşmerge güçlerine teslim olduk. Erkekleri nereye götürdüklerini bilmiyoruz. Erkeklerin Irak ordusuna teslim edildiği söyleniyor. 14 gündür Musul yakınındaki Birleşmiş Milletler gözetimindeki Hamam Ali kampındayız. Neden Türkiye’ye teslim edilmediğimizi sorduğumuzda bize ‘Yeterli anlaşma yok ondan sizi teslim etmiyoruz. Araştırmalarımız devam ediyor’ dediler. Bizi neyle suçlandıklarını bilmiyoruz. Buradaki kadınların yaşları 20-30 arasındadır. ”

İlgili:  Putin, uçak krizinin ardından ilk kez Türkiye'ye geliyor

‘Kadınlar, erkeklere aşık olup geldi’

Eşinin hapis cezası olduğu için Suriye’ye kaçtığını ve dönemediği için oradan Irak’a geçtiğini öne süren Hacıoğlu, buradaki kadınların çoğunun erkeklere aşık olarak geldiğini ya da onların çağrısıyla geldiklerini savunup şöyle devam etti:

“12 ay savaş gördük. Evimiz 3 defa bombalandı. Psikolojimiz bozuldu. Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanı’ndan yardım istiyoruz. Türkiye’ye dönüp psikolojik tedavi görmek istiyoruz. Türkler olarak Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Burada bize IŞİD militanı şüphesiyle bakıyorlar. Rusya ve Çinliler ise dönmek istemiyorlar.”

Hacıoğlu, Türkiye dışında kampta Pakistanlı, Türkistanlı, Rusya vatandaşı ve Özbeklerin olduğunu söyledi.

‘Pişmanız’

Telafer’den kaçan IŞİD şüphelisinin akrabası Esra Kaya ise yakınlarını Irak’tan getirmek için Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Emniyet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını aktararak şöyle konuştu:

“Ağabeyim Muhsin 2 sene önce Irak’ta IŞİD militanı olduğu gerekçesiyle Peşmerge güçleri tarafından öldürüldü. Abim eşiyle 4 sene önce Irak’a gitmişti. Eşi ve çocuğu Telafer’de kalıyorlardı. Kurban bayramından önce Telafer’den kaçıp Peşmerge güçlerine sığındılar. Yengem ve 4 yaşındaki çocuğu şimdi Musul yakınındaki Hamam Ali kampında tutuluyor. Onlarla görüşüyoruz. Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Gelebilmeleri için Türkiye’nin resmi işlemleri yapması lazım. Onlardan talep etmesi lazım.

İlgili:  Türkiye'de her 5 kişiden biri IŞİD'i destekliyor

Yengem gibi Türkiye vatandaşı 400 kişi Telafer’de yaşıyordu. Telafer’in Türkmençe bölgesinde yaşıyorlardı. Irak ordusu operasyon başlatınca hepsi kaçıyor. Yengem ve diğer 400 kişi Irak’a gittikleri için ‘Pişmanız’ diyorlar. Yargılama olacaksa ‘Türkiye’de yargılanalım’ diyorlar.”

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Dünya