Bizimle İletişime Geç

Kadın

İran’da genç bir kadın türbanını çıkardı: Zorla örtünmeye hayır!

İran’da Azeri genç bir kadın “Zorla örtünmeye HAYIR” yazan bir pankartla başörtüsünü başından çıkararak tek kişilik protesto eylemi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri tüm İran’da yaklaşık 56 milyon seçmenin katılımıyla gerçekleştirilirken, Azeri genç bir kadın “Zorla örtünmeye HAYIR” yazan bir pankartla türbanını başından çıkararak tek kişilik protesto eylemi gerçekleştirdi.

Sujin’in aktardığına göre bugün İran’ın kuzeyindeki Erdebil kentinde Azeri bir genç kadın, “Zorla örtünmeye HAYIR” yazan bir pankartla türbanını başından çıkararak tek kişilik bir protesto eylemi gerçekleştirdi. Bugün saat 08.00’da başlayan oy verme işlemi sürerken, İran’ın kuzeyinde yer alan Erdebil kentinde Azeri bir kadın türbanını başından çıkararak rejim kanunlarına karşı eylem gerçekleştirdi.

İran’da molla rejimi iktidara geldikten sonra iki yıl içerisinde kadınlara zorla örtünme uygulaması yasalaştırılarak kadınların başlarını açması yasaklandı. Eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad zamanında 2005 ile 2013 yılları arasında kadınların kapalı tek renk ve “kanunlara uygun” giyinmelerini denetlemek üzere özel bir polis birliği kurulmuştu.

Protestocu Azeri genç kadın bu yasak ve engellemelere de meydan okumuş oldu.

İlgili:  Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren ABD: Terörün en büyük destekçisi İran

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Kadın