Bizimle İletişime Geç

Emek

İşçi sağlığını tehdit eden unsurları raporladığı için işinden olan doktor, hukuk mücadelesini kazandı

Kimya fabrikasında işçilerin sağlığını tehdit eden unsurları rapor ettiği için işten çıkartılan doktor Ahmet Tellioğlu, hukuk mücadelesini kazandı

Çalıştığı kimya fabrikasında işçilerin sağlığını tehdit eden unsurları rapor ettiği için işten çıkartılan doktor Ahmet Tellioğlu, hukuk mücadelesini kazandı.

Milliyet’ten Arif Balkan’ın haberine göre, meslek hastalıklarıyla mücadelede mahkemeden örnek bir karar geldi. İstanbul 16. İş Mahkemesi, Organik Kimya A.Ş’de işyeri hekimi olarak çalışırken sağlık durumlarında ciddi sıkıntılar saptadığı işçileri İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesine sevk ettiği için işten çıkarılan doktor Ahmet Tellioğlu’nun işe iadesine karar verdi.

Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından düzenlenen “toksik kimyasallara maruziyet” raporlarının ardından, şirketin noter onaylı defterine bazı öneri ve uyarılar da yazan Tellioğlu’nu şirketi, suçlayıcı ifadeler kullandığı ve bunun da doğruluk ve sadakatle bağdaşmadığını belirterek geçen yıl Mayıs ayında işten çıkarmıştı. Tellioğlu ise işe iade davası açtı.

‘Doktorun görev ve yükümlülüğüdür’

İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada Organik Kimya temsilcileri Haluk Erceber ve Asuman Yorulmaz, Tellioğlu’nun çalışanları gereksiz yere meslek hastanesine sevk ettiğini ve kışkırttığını iddia etti. Tellioğlu ise Organik Kimya’nın davranışının açıkça hekimin mesleki bağımsızlığının ihlali olduğunu söyledi. Mahkeme, gerekçeli kararında Tellioğlu’nun yasal düzenlemeler, kendisine verilen görev ve yetkiler dahilinde görevini yürüttüğünü belirterek “Meslek hastalıkları hastanesine sevk ve onaylı görüşlerini yazmak konularının olumsuz bir davranış olmadığı aksine öngörülen davranış doktorun görev ve yükümlülüğü” ifadelerini kullandı.

İlgili:  Çankırı'daki çorap fabrikasında kimyasal sızıntı: 100 işçi hastaneye kaldırıldı

Tellioğlu, davanın 6331 sayılı İSG Yasasından sonra işyeri hekimlerinin mesleki bağımsızlığıyla ilgili olarak açılan ilk dava olduğunu belirterek “İş kazaları tam anlamıyla buzdağının görünen kısmı. Dipte devasa bir meslek hastalıkları kütlesi var” dedi.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Emek