Bizimle İletişime Geç

Üniversite

İşe iade davasında Prof. Değirmencioğlu’na ‘KHK ihracı’ yanıtı

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi’nin ‘Bu suça ortak olmaycağız’ başlıklı bildirisinin imzacılarından Prof. Dr. Değirmencioğlu’nun sözleşmesinin feshinin iptaline karşı açtığı davada mahkeme ret kararı verdi

İstanbul 3. İdare Mahkemesi, “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı Prof. Dr. M. ’nun sözleşmesini feshettiği Doğuş Üniversitesi’ne açtığı davada karar verdi.

Bianet’ten Beyza Kural’ın haberine göre, Değirmecioğlu’nun fesih işleminin iptali ile açtığı davada Mahkeme, sözleşme feshinin hukuka aykırı olmadığını belirtti. Değirmencioğlu karara edecek.

düşünce hürriyeti içinde değil’

Değirmencioğlu, şikayet dilekçesinde yönetiminin hakkında açtığı soruşturma için yalnız profesörlerden oluşan bir kurul oluşturması gerekirken, iki profesör ve bir yardımcı doçentten oluşan kurulun aldığı kararın geçersiz olması gerektiğini savundu.

Doğuş Üniversitesi Rektörlüğü, davaya dair savunmasında işlemin hukuka uygun olduğunu öne sürerken Değirmecioğlu’nun ile kamu görevinden çıkartıldığını vurgulayarak davanın reddini talep etti.

20 Mart 2017 tarihli kararın dava özeti kısmında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Güneydoğu’da teröre karşı sürdürdüğü mücadeleyi ‘katliam’, ‘kasıtlı ve planlı kıyım’ ve ‘bilinçli sürgün’ bildiriye imza attığı gerekçesiyle…”

Kararda bildiri ile ilgili “Anayasamızın 26.maddesinde belirtilen düşünce hürriyetinin kapsamı içerisinde yer almadığı” ifadeleri yer aldı.

İlgili:  Eğitim hakkı elinden alınan Cenk Yiğiter'in Ankara Üniversitesi'ne verdiği dilekçeye cevap

Değirmecioğlu’nun 7 Şubat 2017 tarihli Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile de kamu görevinden edildiği de vurgulandı.

Yayındayız

Sınıfsal Bakış

Sizin için Önerilenler

Yazarlar

Üniversite