Bizimle İletişime Geç

Aktüel

IŞİD’in askerleri yakma videosuna ilişkin haber yaptığı için gözaltına alınan WSJ muhabiri konuştu

IŞİD’in TSK mensubu askerleri yakma videosuna ilişkin haber yapan Wall Street Journal muhabiri Dion Nissenbaum, yaşadıklarını gazetesinde bir makaleyle kaleme aldı

IŞİD’in TSK mensubu askerleri yakma videosuna ilişkin haber yapan Wall Street Journal İstanbul muhabiri Dion Nissenbaum, gözaltına alınıp üç gün tecritte tutulmasına ilişkin bir makale kaleme aldı. Nissenbaum niçin gözaltına alındığına dair hâlâ resmi bir açıklama yapılmadığını vurgulamakla beraber, IŞİD’in iki Türk askerini diri diri yaktığı iddiasını içeren videodan bir görseli Twitter’da paylaştığı için gözaltına alınmış olabileceğini savundu.

Yüksekovahaber’in haberine göre, Türkiye’de başka yabancı gazetecilerin de gözaltına alındığını hatırlatan Nissenbaum, “Benim durumum bir tweete yönelik tepkiden kaynaklı olabilir” dedi. Nissenbaum, söz konusu video için “Beni hemen büyük bir haber olarak çarptı. Türkiye’de büyük bir öfke fırtınası yaratması muhtemeldi. Haberleştirmeye başladığımda, videodan bir fotoğrafı da Twitter’da paylaştım (retweet ettim)” dedi.

Amerikalı gazeteci, bu tweet’inden sonra Twitter’da hedef gösterildiğini, küfür dolu mesajlar aldığını ve ‘Erdoğan yanlısı bir gazetenin yayın yönetmeninin’ kendisinin sınırdışı edilmesi çağrısı yaptığını aktardı.

‘Erdoğan’ın ofisi gazeteyi aradı’

Nissenbaum’un bir diğer iddiası da, Erdoğan’ın ofisinin Wall Street Journal’ı aradığı yönünde: “Erdoğan’ın ofisi, retweet’im hakkındaki öfkelerini iletmek ve bunun sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulunmak için Wall Street Journal’ın Türkiye büro şefi Margaret Coker’i aradı.”

Nissenbaum, Erdoğan’ın ofisinin Türkiye’deki yabancı gazetecilerle iletişim kurmak için oluşturduğu bir WhatsApp grubunda da, konunun ertesi sabah cumhurbaşkanının sözcüsüne sorulduğunu aktardı:

“Birisi, bu meseleyi ele almak konusunda bir kısıtlama olup olmadığını sordu. Cumhurbaşkanının sözcüsü, ‘Sadece bir – eğer videoyu ya da videodan görselleri paylaşırsanız yüksek ihtimalle işlem yaparız’ diye yazdı. Ben ‘Ne tür bir işlem?’ diye sordum. Yanıt gelmedi. Dört gün sonra kapı çaldı.”

Yorumlar

Sınıfsal Bakış

Aktüel